Yurt Dışından Cep Telefonu Alınır mı?

Yurt dışından telefon getirenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor.
Yurt Dışından Cep Telefonu Alınır mı?

Yurtdışındaki vergi uygulamaları ve fiyatlandırma politikaları farklı olduğundan telefon modelleri ülkemizden daha ucuza satın alınabiliyor. Dolayısıyla tüketiciler arasında yurtdışından telefon getirmek ya da giden birisine sipariş vermek oldukça yaygın. Peki yurtdışından telefon alınır mı? Ülkemizdeki milli cihaz kayıt sistemi ve teknik destek uygulamaları göz önünde bulundurulduğunda fiyatına rağmen buradaki bir mağazadan mı satın alınmalı? Uzmanlar uyarıyor, yurtdışından cep telefonu alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar var.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya yurtdışından telefon almak isteyenlerin en çok tercih ettikleri ülkeler. Apple ve Samsung ürünlerinin ülkemizden daha daha ucuza satın alınabildiği bu ülkelerden ucuza cep telefonu almak mümkün. Ancak telefonun ülkemizdeki teknik desteğinin olup olmadığı, garantisinin ülkemizde geçerli olup olmadığı, ilk kontrolün satın alınan mağazada yapılması ve mcks sistemine kayıt ücreti hususlarının göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Apple ve Samsung gibi markalar küresel garanti verdikleri için bunların telefonlarını yurtdışından almak mümkün. Bunlarla birlikte Çinli Xiaomi de uluslararası garanti ve destek sunmak için politikalarını sürekli geliştiren markalardan biri. Dolayısıyla ülkemizde garanti sorunu çıkarmayacak markaların ürünleri yurtdışından rahatlıkla alınabiliyor.

Tüketicilerin dikkatli olması gereken hususlardan biri de ürünü mağazada kontrol etmek. Genellikle ürünler mağazada kontrol edilerek veriliyor ancak hediye amaçlı alınan ürünlerin kutusunun açılmaması alışkanlığı bazı durumlarda sorunlara sebep olabiliyor. Kullanıcı satın aldığı iPhone görünüm itibariyle normal olsa da batarya şişmesi, kulaklık arızası gibi ilk bakışta anlaşılması güç sorunları hemen tespit edemiyor. Dolayısıyla hediye dahi olsa satın alınan telefonun yerinde denenmesi önem taşıyor.

Son olarak da tüketicilerin telefonun fiyatını hesaplarken Milli Cihaz Kayıt Sistemi ücretini de göz önünde bulundurması gerekiyor. Yurtdışından alınan her telefonun ücretine bu ücreti de dahil ederek fiyat hesabının yapılması önemli.

Milli Cihaz Kayıt Sistemi (MCKS) Nedir?

Yurtdışından alınan cep telefonlarının yerli piyasaya zarar vermemesi ve kaçakçılığın önlenmesi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından geliştirilen MCKS, yurtdışından bireysel olarak ya da toplu/ticari olarak getirilen telefonların IMEI numaralarının merkezi bir veri tabanına kaydedilmesi ve mobil operatörlerin veri tabanındaki beyaz listede bulunan telefonların görüşmelerine izin vermesi esasına dayanan bir sistemdir.

MCKS sistemi içinde beyaz ve kara listeler tutulmaktadır. BTK 120 gün içinde tüketiciler tarafından sisteme kayıt ettirilmeyen telefonları kara listeya almaktadır. 120 günlük kayıt süresi yurt dışından gelen gurbetçilerin mağdur edilmemesi için her yıl başında sıfırlanmaktadır.

IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurtdışından getirilen telefonların ilk SIM kart takma tarihinden itibaren 120 gün içinde MCKS sistemine kaydedilmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında kayıt işlemi gerçekleştirilmeyen telefonlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kara listeye alınarak servise kapatılır.

Tüketiciler Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone bayilerine başvurarak yurtdışından getirdikleri telefonlarını kaydedebilmektedir. Bununla birlikte e-devlet sistemi üzerinden de IMEI kaydı yapmak mümkün. Turkiye.gov.tr adresine e-devlet şifresi ile giriş yapan tüketiciler, BTK IMEI Kayıt sayfasından telefonlarını kaydedebilmektedirler. E-devlet üzerinden kayıt işlemi evrak ile uğraştırmadığından daha kolay. Zira tüketicilerin tüm kontrolleri elektronik ortamda gerçekleşmektedir.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS