Wonder Woman 1984 Film Eleştirisi

Wonder Woman 1984 Film Eleştirisi

Wonder Woman 1984 süper kahraman filmlerinin başarısı ispatlanmış formülüne yeni bir değişken daha ekleyerek kazancını artırmak istiyor: 1980'ler. Başarılı olmuş mu derseniz, eh işte!

DC artık daha renkli ve mizah dozu yüksek filmler yapmakta kararlı. Açıktan itiraf etmeseler de Marvel'in renkli, keyifli, komik ve parıltılı dünyasından kopya çektiklerine demeyelim de, esinlendiklerini her yeni filmde daha fazla görüyoruz. Wonder Woman 1984 de aynı formülü kullanıyor ama birkaç artısı var. 1980'lerin nostaljisi ve romantizmini de hikayeye yediren yönetmen Patty Jenkins, hedef kitleyi bari buradan yakalayayım diye düşünmüş gibi.

Maxwell Lord (Pedro Pascal) - Wonder Woman 1984
Maxwell Lord (Pedro Pascal) - Wonder Woman 1984 

 

Wonder Woman'ın en büyük eksilerinden biri açılışta hep çıtayı düşük tutması. Daha büyük oyuna doğru yavaş yavaş tempoyu yükseltme stratejisi seyirciyi rahatsız ediyor. Karşımızda mahallemizin ve lisemizin Örümcek Adamı olmadığı sürece çok büyük laflar eden bir süper kahramanın alış veriş merkezindeki hırsızlarla kavga etmesi bizi etkilemiyor. "Peter Parker da öyle yapıyor, ne var bunda" demeyin! O çocuk lise çağlarında kazara elde ettiği gücün sınırlarını keşfederken tabii ki böyle tercihler yapacak. Wonder Woman öyle mi, eski çağlardan beri sahip olduğu güçleri gariban yurdum insanına kullanmasını kınıyoruz :) Yok muydu boynuzlu bir uzaylı falan?

Gal Gadot, Amazon prensesi Diana rolünde kendinden bekleneni fazlasıyla vermiş. Hikayenin fazla dağınık ve dövüşleri tasarlayan koreografın muhtemelen yönetmene garezi olması sebebiyle ünlü oyuncu etkileyici vuruşlar yapamıyor. Dünyayı gezdiren bir senaryo ilk bakışta çok heyecanlı bir fikir gibi görünse de bunları birbirine bağlama konusunda sınıfta kalınca süper kahramanın da kafası karışıyor, kötü kararlar veriyor, dövüşemiyor, vurdu mu ses getiremiyor. Ha bi' de o zırhın hikayesini anladık, sevdik ama birdenbire niye eve gidip de üstüne geçirdi anlayan varsa söylesin. Zavallı Chris Pine'ın Diana'nın ilk ve tek aşkı olarak hikayeye yeniden dahil oluşu neden bir başka adam üstünden oluyor, o da acayip.

WW84 süper kahraman filmlerinin en önemli faktörü olan kötü adam tasarımında sınıfta kalmış. Mandalorian ile gönlümüzde taht kurmuş olan Pedro Pascal ezik ve aç gözlü iş adamını ortalama düzeyde canlandırsa da ikinci kötümüz olan Çita o kadar bile kötü olamamış. Karakter gelişimleri çok zayıf, keskin dönüşümler ikna edici değil. Çita'nın birden bire gözü dönmüş bir katile dönüşmesi senaryonun aceleye getirildiğinin bir göstergesi.

Wonder Woman 1984 boş bir vaktinizde seyretmek isteyebileceğiniz ortalama bir seyirlik. Prenses Diana'nın çocukken katıldığı Amazon Olimpiyatları filmin en güzel sahneleri... Ondan sonrasında dağınık, feminist olmak için bir sürü şeyi feda eden bir yönetmenin kamera oyunlarına tanıklık ediyoruz. Neyse ki Wonder Woman'ın uçmayı nasıl öğrendiği gibi gizemler açıklığa kavuşuyor. Hollywood'un en büyük süper kahraman üreticilerinden birinin bize daha sağlam bir senaryo... diye devam etmek isterdim ama daha bir sürü yerde dökülüyor film.

Wonder Woman 1984
Mydoviz.com Puanı: 2,5/5

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS