Velvet Buzzsaw Film Eleştirisi

Velvet Buzzsaw rengarenk ve ucuz bir balon salkımı.
Velvet Buzzsaw Film Eleştirisi

Jake Gyllenhaal ve Rene Russo gibi usta isimleri sanat dünyasının arka sokaklarına gönderen Velvet Buzzsaw, Netflix etiketiyle seyircinin karşısına çıktı. Yönetmen Dan Gilroy şahane fırça darbeleriyle başladığı tablonun üstüne boya kutularını bilerek ve isteyerek boca edivermiş. Sonuç olarak ortaya şaşırtıcı (en kötü manada) olduğu kadar seyircinin zekasına hakaret eden sığ bir yapım çıkmış. Filmi izlerken aklınıza rengarenk ama ucuz bir balon salkımı geliyor.

Velvet Buzzsaw, Netflix'in en yeni işlerinden biri. Los Angeles'ta sanat galerilerinin Bir-Sonraki-Yeni'yi bulmak için sanatçılar arasında koşturup durmasını başarılı bir şekilde işleyen filmde Jake Gyllenhaal, Morf Vandewalt adında başarılı bir sanat eleştirmenini canlandırıyor. Morf, eleştirileriyle sergileri milyon dolarlık satış pazarlarına çevirme gücüne sahip biri. Bu sebeple galeriler ve sanatçılar arasında hatrı sayılır bir diva. Morf'un eserleri incelemesi, kurduğu artistik cümleler ve hafif meşrep tavırları seyirciyi yakalamayı başarıyor. Buraya kadar her şey yolunda.

Ancak hepsi bu kadar!

İkinci yarıdan itibaren bu nereden çıktı, ne alakası var, nasıl oldu soruları o kadar cevapsız kalıyor ki filmin bariz sonunu tahmin ettiğinizde aynı zamanda filmin senaristi olan yönetmene küfretmemek için kendinizi zor tutuyorsunuz. Sanat dünyasının yapmacıklığını bu kadar güzel tasvir eden bir adamın okul müsameresi acemiliğine doğru dört nala at sürmesini anlamakta zorlanıyorsunuz. Canınız o kadar sıkılıyor ki filmin ikinci yarısında neden daha hızlı ölmüyorlar diye kendi kendinize hayıflanıyorsunuz. Nasıl olsa ölümler ve bunun bir korku filmi olmak için verdiği çabanın arka planında hiçbir tatmin edici cevap yok. Gönder gitsin.

Hadi onu da geçtim. Ölüm sahneleri bu kadar mı stilden yoksun olur? Rengarenk fırçalarla bu kadar mı renksiz sahneler tasarlanır? Oyuncuların parasını eksik mi ödediniz de bitse de gitsek modunda boş boş kameraya bakıp duruyorlar? Of aman neyse...

Filmin Mydoviz Puanı: 2/5

Not: Jake Gyllenhall ve John Malkovich puan için kusura bakmayın artık! Senaryoyu okuyunca hiç mi itiraz etmediniz, bu kadar mı paraya ihtiyacınız vardı? Muhtemelen yönetmenin sanatın bu kadar ucuz tükedildiği bir dünyayı eleştirmek için ucuz görünümlü ama derin mesajlar veren bir şaheser yapacağım sözüne ikna olmuşsunuz ama ucuz kısmı hariç gerisi olmamış!

 

Velvet Buzzsaw Fragmanı

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS