The Irishman Film Eleştirisi

The Irishman Eleştirisi
The Irishman Film Eleştirisi

The Irishman Netflix’in yeni bombası. Martin Scorsese hayatının belki de en büyük fırsatını 3.5 saatlik bir suç efsanesine dönüştürmeyi başarmış. Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi yıldızları bir araya getirebilmek için nasıl bir senaryo lazım diye merak ediyorsanız cevabınızı alacaksınız.

James Riddle Hoffa 1957’den 1971 yılına kadar Amerika’nın en büyük sendikalarından birinin başkanlığını yapmış tarihi bir figür. John F. Kennedy dönemi ile de kesişen bu isim kendi kurduğu sendikayı bir zamanlar güvendiği kişilere kaptırınca onu geri almak için tekrar mücadeleye girişir ve siyasetten, yer altı dünyasına kadar birçok kişinin ayağına basar. Jimmy Hoffa’nın asıl hikayesi ise suikaste kurban gitmiş olması. Yönetmen Martin Scorsese her ne kadar Amerikan Başkanı John F. Kennedy’nin de suikastini ve sebeplerini yan hikaye olarak verse de asıl odak konusu Jimmy Hoffa’nın başına gelenler.

Frank Sheeran rolünda Robert De Niro (The Irishman 2019)

Frank Sheeran rolünda Robert De Niro (The Irishman 2019)

The Irishman oldukça uzun ve kapsamlı bir hikaye. Oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi artık kariyerlerinin nirvanasına ulaşmış ve çoğu yönetmen için bir rüyadan ibaret olan isimleri barındıran filmin teması ne diye merak ediyorsanız, arkadaşlık ve ihanet ilk aklıma gelenler. Filmin baş rolünde mafya tetikçisi Frank Sheeran (Robert De Niro) yer alıyor. Robert De Niro filmin hemen hemen her sahnesinde görünmesine rağmen sıkmadan, etkileyici bir performans sergilemeyi başarıyor. Aynı şekilde Joe Pesci de mafya babası, ağır abi Russel Bufalino rolünde harika bir iş çıkarmış. Sadece bu ikisinin başarılı oyunculuğu ile bile filmin tadını çıkarmak yeterliyken kurnaz ve inatçı sendika patronu Jimmy Hoffa rolünde Al Pacino’nun da ekrana dahil olmasıyla birlikte 3.5 saatlik film, temposu hiç düşmeyen bir klasiğe dönüşüyor.

Martin Scorsese’nin bundan sonra bu kadar başarılı bir yer altı suç filmi çekebileceğini, hele ki böyle bir rüya takımını bir araya getirmenin Hollywood’da hiçbir yönetmene tekrar nasip olacağını sanmıyorum. DC Comics için Justice League neyse ya da Marvel için tüm zamanların gişe rekorunu kıran Avengers: Endgame neyse Netflix için de The Irishman o demek.

Filmde tek eleştirebileceğim nokta ise gençleştirme efektlerinin yeterince etkileyici olmaması. De Niro ve Pesci’nin genç versiyonlarında bir şeylerin yanlış olduğunu hissediyorsunuz. Bir de genç versiyonlarında daha atik ve enerji hareketler görmeyi bekliyorsunuz ama yok. Orta yaşlı Frank’in kızına yamuk yapan bir adamı dövdüğü sahnede yaşlı bir adamın yorgunluğunu görebiliyorsunuz. Bununla birlikte bunların hiçbiri Robert De Niro’nun açık mavi kontak lensleri kadar rahatsız edici değil.

The Irishman yılın en iyi suç filmi ve eğer süper kahraman aşığı değilseniz tüm kategorilerde en iyi yapımı. İnsan hayatının ne kadar ucuz olabileceği, hiç yapmayacağınızı zannettiğiniz şeylerin aslında şartların gidişatına bağlı olarak nasıl hızlıca değişebileceğini görmek için mutlaka izleyin. Robert De Niro ve Scorsese’nin kariyerlerinin en iyi işi olduğunu söylesem kimse itiraz etmez herhalde. Fazla sayıda ölüm içerdiğini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Bundan sonra herhangi bir şeyi kırmızıya boyamak istediğinizde aklınıza duvara saçılan beyin sahneleri gelecek diyeyim gerisini siz anlayın, ama öyle istismar düzeyinde vıcık vıcık sahneler değil bunlar. Kimilerinin deyimiyle karanlık sanatın en çarpıcı örneklerinden biri. 

THE IRISHMAN TÜRKÇE ALTYAZILI FRAGMANI

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS