Sonsuzluk Taşı "Tesseract" Nedir ve Güçleri Nelerdir?

Tesseract nedir ve güçleri nelerdir?
Sonsuzluk Taşı "Tesseract" Nedir ve Güçleri Nelerdir?

Sonsuzluk Taşları hemen hemen her Marvel filminde hikayenin merkezinde yer alır. Boyutlar arası kapı açmaktan zamanı ve mekanı bükmeye ve hatta maddenin yapısını değiştirmeye kadar her biri muazzam güçlere sahip olan bu taşlar dünyamızda sonradan bilinmesine rağmen uzaylılar arasında binlerce yıldır süregelen savaşların sebebi ve bitiricisi olmuşlardır. Sonsuzluk taşlarından mavi renkli olan Tesseract gücüe sahiptir.

Tesseract ilk defa Thor'un jenerik ortasındaki sahnede ortaya çıktı ama dünyamıza gelişi daha eskilere dayanıyor. Thor'un ekstra sahnesinde Nick Fury ve SHIELD'ın elinde olduğunu öğrendiğimiz bu mavi renkli parlak taş Odin tarafından yüzyıllar önce dünyamıza getirildi.

Tesseract içinde sonsuz miktarda bir güç barındırmaktadır. Bu güç o kadar büyük ki dünyalar arası portal açmak için gerekli enerjiyi sağlayabilmektedir.

Tesseract ilk defa Thor'un ekstra sahnelerinden birinde gösterilmesine rağmen ilk defa Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filminde hikayenin merkezine oturmuştur. Red Skull, Tesseract'ı Hydra için silah üretmek için kullanmaktadır ancak Kaptan Amerika sayesinde taş Hydra'nın elinden kurtarılmıştır.

Tesseract sadece Hydra'nın değil uzaylıların da peşine düştüğü ve ele geçirdiği küp şeklindeki taştır. Yenilmezler takımının birlikte uzaylılara karşı ilk ve büyük mücadeleyi verdiği Yenilmezler filminde Loki, SHIELD'ın elinden Tesseract'ı çalar ve Chitauri adlı istilacı bir orduyu dünyaya getirmek için boyutlar arası kapı açmak için kullanır. Yenilmezler ekibi hem Chitauri'yi hem de Loki'yi yener ve Tesseract tekrar SHIELD'ın eline geçer. Buradan da Thor tarafından babasının hazineleri arasında saklanmak üzere Asgard'a götürülür. Hikayenin bundan sonrasında ise Thor: Karanlık Dünya ve Yenilmezler: Ultron Çağı'nda kısaca bahsedildiği üzere Tesseract'ın içinde altı tane sonsuzluk taşından biri olan Uzay Taşı'nın olduğu ortaya çıkar.

Thor: Ragnarök filminin sonunda Loki, Tesseract'ı Asgard'dan kaçırır ve Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı'nın başlangıç sahnesinde Thor'un canını bağışlaması karşılığında Thanos'a verir. Thanos, Tesseract'ı parçalar ve içinden çıkan Uzay Taşı'nı sonsuzluk taşlarını yerleştirmek için özel olarak yaptırdığı eldivene yerleştirir.

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS