Shazam! 6 Güç Film Eleştirisi

Shazam! 6 Güç Film Eleştirisi
Shazam! 6 Güç Film Eleştirisi

Shazam, yayınlanan en eski çizgi romanlardan biri. İyi kalpli yetim Billy Batson'ın yeteneklerini keşfetmesine odaklanan film DC'nin daha renkli hikayeler anlatmak istediğinin bir ispatı.

Son zamanlarda başarılı olan DC filmlerinde enteresan bir ortak nokta var. Aquaman gibi gişe canavarı bir görsel şahesere imza atan James Wan da (Testere), Shazam! 6 Güç'ün yönetmeni David F. Sandberg (Işıklar Sönünce ve Annabelle: Kötülüğün Doğuşu) de korku filmlerinden geliyor. Karanlık hikayeler anlatma konusunda tekinsiz bir ustalığa sahip bu isimlerin rengarenk ve umut dolu hikayeler için kamera arkasında yine fırtınalar estirmesi tesadüf olmasa gerek. Buradan iyi bir doktora tezi çıkar ama DC'nin neden korku ustalarıyla çalışmak istediğinin cevabı için birkaç başarılı sinema filmini daha beklemek zorunda kalacağız.

Shazam! 6 Güç

Shazam! 6 Güç

Shazam! 6 Güç tam anlamıyla bir orijin hikayesi. Billy Batson (Asher Angel) adlı yetim bir çocuk koruyucu ailelerin yanında savrulup dururken bir yandan da annesini aramaktadır. Billy'nin son koruyucu anne babası Victor ve Rosa Vasquez (Cooper Andrews ve Marta Milans) kendisiyle birlikte Mary (Grace Fulton), Eugene (Ian Chen), Darla (Faithe Herman) ve Freddy Freeman (Jack Dylan Grazer) adında dört çocuğa daha bakmaktadır. Bunlardan Freddy ile Billy arasındaki ilişki hikayenin asıl vurucu ve duygusal yanını ortaya çıkarıyor desek yeridir. Billy her ne kadar süper kahraman olsa da en küçük kız kardeş olan Darla göründüğü her karede diğerlerinden rol çalabilen bir karakter, onun da hakkını vermek lazım.

Billy'nin Shazam'e dönüşümü aslında her çocuğun rüyasını anlatıyor. Sokakların çocuğu olan Billy sihirli bir trenle sihirli bir mağarada yaşayan bir büyücüden tabiri caizse icazet alır. Sihirli kelimeleri söylediği anda dünyanın en güçlü süper kahramanına dönüşüverir. Güçleri arasında uçma, süper güç, hıza dayanıklılık ve ellerinden şimşek bombaları atma gibi her çocuğun ve yetişkinin rüyası yer alıyor.

Billy'nin Shazam'e dönüştükten sonraki yetişkin halini ise Chuck dizisinden tanıdığımız Zachary Levi oynuyor. Levi, güçlerini yeni keşfeden bir çocuğun sıklıkla tecrübe ettiği kendine güvenden paniğe hızlı geçişleri o kadar başarılı bir şekilde yansıtıyor ki rol için bundan daha başarılı bir oyuncu seçimi olamazdı diye düşünüyorsunuz.

Shazam! 6 Güç - Zachary Levi ve Asher Angel

Shazam! 6 Güç - Zachary Levi ve Asher Angel

Kötü adam cephesinde kötü adamlığa en çok yakıştırdığım isimlerden biri var. 2009 yapımı Sherlock Holmes filminin şeytani bakışlı Lord Henry Blackwood'u (Mark Strong) yine kötü adamlığa soyunmuş, iyi de etmiş. Yalnız Shazam'in Dr. Thaddeus Sivana'sı (Mark Strong) biraz ihmal edilmiş bir karakter. Daha önce de dediğim gibi bu film tam manasıyla bir orijin filmi, Billy'nin Shazam'e dönüşümü üzerine o kadar fazla zaman harcamış ki Sivana'nın karakter gelişimine yer kalmamış. Sivana sadece güçlü olmak için güç peşinde koşan, çizgi roman sayfalarının aşırı karikatürize kötülerinden biri. Güçlü sahibi olur olmaz ilk fırsatta Billy'nin peşine düşen Sivana'nın motivasyonları seyirciyi avlamayı pek başaramıyor ama Shazam! 6 Güç kendini çok ciddiye alan, depresif bir DC filmi değil. Tam tersine duygusal bir hikayeyi süper kahramanların rengarenk dünyasında anlatmayı tercih eden, çizgi roman sayfalarından fırladığının farkında bir senaryo bu.

Billy Batson ve hikayesi duygusal olduğu kadar da keyifli bir aksiyon. Görsel efektler, mizah ve sağolsun Zachary Levi'nin cuk diye oturan oyunculuğu sayesinde yıllardır aradığınız süper güçlere sahip abinizle tanışmış olacaksınız.

Shazam! 6 Güç Mydoviz Puanı: 4.5/5

Shazam! 6 Güç Türkçe Altyazılı Fragman


 

Bu haberi okuyanların ilgisini en çok çeken diğer haber: DC Sinema Evreni'nin Süper Kahraman Film Takvimi

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS