Şarkı Sözleri Google'ın Başına Bela Oldu

Şarkı Sözleri Google'ın Başına Bela Oldu

Şarkı sözleri zaman zaman hepimizin merak edip okuduğumuz metinler. Bazen şarkıcının çok hızlı geçiştirmesi bazen de bir enstrümanın sözleri bastırması sebebiyle şarkıların içinde anlayamadığımız yerler olabiliyor. Bunların ne olduğunu görmek için sık sık ziyaret ettiğimiz adres de tabii ki Google. Sanatçıların şarkı sözlerini satma hakkına sahip olan bir firma Google'ı kendi metinlerini izinsiz kullanmakla suçladı.

Genius Media, telif hakkı kendinde olan şarkı sözlerinin Google tarafından izinsizce kullanıldığı iddiasıyla itiraz etti. Arama sonuçlarında kendi sözlerinin hiçbir kaynak gösterilmeden kullanıldığını söyleyen firma bir tartışmayı ateşledi.

Genius Media, Google ile birlikte bazı firmaların şarkı sözlerini izinsiz kullandığını tespit etmek için ilginç bir yöntem kullandı. Her bir şarkı sözüne çok özel bir formatta üretilen karakterler yerleştiren firma sözleri olduğu gibi kopyalayan kişi veya firmaları bu özel karakterlerden yola çıkarak tespit etti.

Google ise firmanın bu suçlamasına itiraz etti. Arama motorunda görüntülenen sonuçların kendi anlaşmalı olduğu üçüncü parti firmalardan temin edildiğini söyleyen Google, İnternet sitelerinin içeriklerini izinsiz taramadıklarını ifade etti. Şirket bir adım daha atarak bundan sonra arama sonuçlarında görüntülenen şarkı sözlerinin kaynak belirtilerek gösterileceğini söyledi.

Genius Media, müzik yayıncıları ile anlaşmalar yaparak şarkı sözlerini ve arka plan hikayelerini Spotify gibi firmalara satıyor. 


Müzik Sektöründen En Popüler Haber:

 

via GIPHY

Spotify'ın Mariah Carey'e Ödediği Rakam Şaşırttı

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS