PASAPORT NASIL ALINIR? PASAPORT ÜCRETİ NE KADAR? BAŞVURU SONUCU SORGULAMA

Pasaport nasıl alınır? Pasaport ücretleri ne kadar? Pasaport başvuru sonucu nereden ve nasıl öğrenilir? İşte detaylı pasaport rehberiniz.
PASAPORT NASIL ALINIR? PASAPORT ÜCRETİ NE KADAR? BAŞVURU SONUCU SORGULAMA

Pasaport başvuruları son düzenlemeye göre Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden yürütülüyor. Önceden illerdeki Emniyet Müdürlüklerine başvuru yapan vatandaşlar artık yeni bir resmi makam üzerinden işlerini görüyor. Her ne kadar bu düzenleme geçen sene Mart ayında yapılmış olsa da birçok vatandaş pasaport başvurusunu nasıl yapacağını ve başvurusunun ne duruda olduğunu bilmiyor. Pasaport başvuruları ve başvuru sonuçları hakkında detaylı bilgi burada.

Pasaport başvuruları için düğmeye basan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü süreci oldukça basitleştirmiş durumda. Online olarak randevu alabilen vatandaşlar pasaport başvuru sonuçlarını da online olarak öğrenebiliyor. Umuma Mahsus Bordo pasaportla birlikte Gri Hizmet Pasaportu ve Yeşil Hususi Pasaport türlerinin her biri için İnternet sitesinden başvuru yapmak mümkün.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün pasaport başvuru ve başvuru sonucu sorgulama sayfaları oldukça başarılı ve sade. Süreçleri kolaylaştırmak için çok başarılı bir tasarıma imza atan kurum vatandaşın konu ile ilgili her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde hizmet veriyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, hizmetlerini randevu.nvi.gov.tr İnternet sitesi ile birlikte E-devlet üzerinden de yapmaya imkan sağlayacak şekilde hizmet veriyor.

PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu sitesinden öncelikle randevu alınması gerekiyor. https://randevu.nvi.gov.tr/ sayfasından TC Kimlik Kartı, Ehliyet, Pasaport ve Adres Kayıt işlemleri için randevu alınabiliyor.

Pasaport başvuruları kişinin kendisi ile birlikte eşi, çocukları ve anne babası için de yapılabiliyor. Pasaport için Randevu Al seçeneği tıklandıktan sonra randevuya gidilemeyecek durumlarda yapılması gerekenleri anlatan pencerenin altındaki Kabul Ediyorum butonuna tıklanarak ilerlemek gerekiyor.

Pasaport nasil alinir?

Pasaport nasil alinir?

Açılan sayfada hangi pasaport türü için başvuru yapıldığının doğru işaretlenmesi gerekiyor. Seçim yapıldıktan sonra aynı sayfada altta yer alan form eksiksiz bir şekilde doldurulmalı. Formun en sonundaki Güvenlik Kodu'nu okumak bazen zor olsa da Güvenlik Kodu (*) ifadesinin hemen sağındaki mavi renkli Yenile simgesine tıkladığınızda yeni ve daha okunaklı bir güvenlik kodu gelebiliyor.

Pasaport nasıl alınır

Bir sonraki sayfada randevu alınacak il ve ilçe seçimi yapılabiliyor. Türkiye'nin herhangi bir ilinden başvuru yapmanız mümkün. Yeni sayfada sol tarafta İl seçimi yapıldıktan sonra hemen sağ taraftaki ilçe sütununda müsait olan başvuru noktaları ve en erken randevu tarihi görüntüleniyor. Burada da yuvarlak butona tıklanarak seçim yapıldıktan sonra sağ altta yer alan İLERİ butonu ile bir sonraki aşamaya geçiliyor.

Pasaport nasıl alınır

Bir sonraki sayfada sol sütunda başvuru yapılabilecek kişilerin adı listeleniyor. Buradan en az bir kişinin seçileek sağ taraftaki Seçilen Kişiler sütununa eklenmesi gerekiyor. Başvuru kimlerin adına yapılacaksa onların adının sağ tarafında yer alan Ekle butonuna tıklanması kafi. Ardından tekrar sağ alttaki İLERİ tuşuna tıklanıyor.

Pasaport nasıl alınır

Yeni açılan sayfada kişilerin aları ve müsait olan saatler görüntüleniyor. Her bir kişi için buradan saatlerin üstüne tıklanarak randevu listesi oluşturuluyor. Herkes için randevu saati seçildi ise son aşama için İLERİ tuşuna tıklanarak başvuru sürecini tamamlamak üzere bir sonraki sayfaya ilerleniyor.

PASAPORT BAŞVURU SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Pasaport başvuru sonucu yine NVİ internet sitesinden öğrenilebiliyor. https://randevu.nvi.gov.tr/ linkine tıklandığında açılan sayfada üst menüde yer alan Başvuru Durumu seçeneğine tıklandığında bir form açılıyor.

Başvuru Sorgula formu üzerinden daha önce alınan randevuları görüntülemek mümkün ancak başvuru bilgilerini görüntüleebilmek için TC Kimlik Numaranız gerekiyor.

Pasaport Başvuru Sorgulama Ekranı

Pasaport Başvuru Sorgulama Ekranı

Pasaport başvuru sorgulama formundaki TC Kimlik Numarası, Ad, Soyad ile birlikte doğum tarihinizi gün ay ve yıl olarak eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor. Ardından Güvenlik Kodu da doğru girildiği takdirde Sorgula butonuna bastığınızda sonucu görebilirsiniz.

Pasaport Başvuru sonucunuzu E-devlet portalı üzerinden de görüntüleyebilirsiniz. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Giriş yapabilmek için e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza veya TC kimlik kartına sahip olmanız gerekiyor.

E-devlet Pasaport Başvurusu Sorgulama

E-devlet Pasaport Başvurusu Sorgulama

Sayfanın hemen ortasında yer alan arama satırına pasaport yazdığınızda sorgu satırında uygun seçenekler listeleniyor. Buradan Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama seçeneğini tıklayarak ilgili sayfaya yönleniyorsunuz.

PASAPORT ÜCRETİ NE KADAR?

Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için harç bedeli yatırılmasına gerek bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreye bağlı olarak pasaport harç bedelleri değişmektedir.

Süre ve harç miktarına bağlı olarak pasaport başvurusunda ödenmesi gereken toplam bedelleri gösteren güncel tablo aşağıdaki gibidir. 

Pasaport Süresi Harç Ücreti Defter Ücreti Toplam Ücret
6 Aylık 170,40 TL 133,50 TL 303,50 TL
1 Yıllık 248,40 TL 133,50 TL 381,90 TL
2 Yıllık 405,50 TL 133,50 TL 539,00 TL
3 Yıllık 575,90 TL 133,50 TL 709,40 TL
3 Yıl ve Üstü 811,60 TL 133,50 TL 945,10 TL

Pasaport kategorisinde en çok ilgi çeken haberler:

Pasaport nasıl alınır

Ehliyet ve Pasaport Başvurularında Yeni Dönem Başladı

Dünya'nın En Güçlü Pasaportu Almanya'nın

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS