Parazit Box Office Rakamları Yapımcıları Memnun Etti

Parazit Box Office Rakamları Yapımcıları Memnun Etti

Fakir bir aile zengin bir ailenin yanında hizmetçi olarak çalışmaya başlar, ancak kısa zamanda bu ailenin sade ve basit hayatı iyice karmaşıklaşır. IMDb'de konusu böyle özetlenen ve 2020 Oscar Ödül Töreni'ne damgasını vuran Parazit her ne kadar Güney Kore'de aylar öncesinde vizyona girse de gişede istediği çıkışı yakalayamamıştı.

PSY, BTS gibi Güney Koreli sanatçılar müzik dünyasında oyunu değiştirmeyi başarırken, sinemada da bu ülkenin renkleri kendini hissettirmeye başladı.

İhtiyar Delikanlı, Zombi Ekspresi ve özellikle korku filmi sevenlerin favorileri arasında kalıcı bir yer edinmeyi başaran Kara Büyü gibi baş yapıtlar Güney Koreli yönetmenlerin yükselişine dair sağlam ipuçları taşıyordu. Netlix gibi online film platformlarına da hatrı sayılır bir arşiv koymayı başaran yönetmenler, beyaz perdenin en itibarlı ödülleri kabul edilen Oscarlar için de gün sayıyordu ancak kimse En İyi Film ödülünü kazanacaklarını düşünmüyordu.

Parazit (2019)

Parazit (2019)

Bu senenin Oscar Ödül Töreni tarihi anlara tanıklık etti. Güney Koreli yönetmen Bong Joon Ho'nun senaryosunu da yazdığı film sadece yabancı dildeki en iyi film Oscar'ını almakla kalmadı, aynı zamanda En İyi Film Oscar ödülünü de kazanmayı başararak tarihe geçti. İlk defa İngilizce konuşulmayan bir film En İyi Film Oscar ödülü aldı. Parazit aynı zamanda en iyi orijinal senaryo ve en iyi yönetmen dallarında da rakiplerini gölgede bıraktı.

Filmin Oscar zaferi gişe rakamlarına da yansıdı. Parazit dünya çapında 205 milyon dolar kazandı. Bu rakamın 44,49 milyon doları Amerikan sinemalarından geldi. 

Parazit Türkçe Altyazılı Fragman

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS