Örümcek Adam: Evden Uzakta (Spider Man: Far From Home) Film Eleştirisi

Örümcek Adam: Evden Uzakta Eleştirisi
Örümcek Adam: Evden Uzakta (Spider Man: Far From Home) Film Eleştirisi

Örümcek Adam: Evden Uzakta şimdiye kadar izlediğimiz en genç, enerjik ve testosteron yüklü Peter Parker’ı beyaz perdeye taşıyor. Tom Holland rolünün hakkını vermeyi başarıyor ve Örümcek Adam’ın bir çizgi roman karakterinden çok daha fazlası olduğuna bizi ikna etmeyi başarıyor.

Örümcek Adam: Evden Uzakta (Spider Man: Far From Home) bir Marvel filmi olması için gereken tüm kutucukları başarıyla işaretliyor. Rengarenk bir dünya, tamam. Başarılı görsel efektler, tamam. Gürültülü, pahalı sahneler, tamam. Bunun üstüne bir de ergen mizahı ve abazanlık eklediniz mi, karşınıza keyifli bir yaz seyirliği çıkıyor.

Avengers: Endgame sonrası tüm süper kahramanlar galaksinin uzak köşelerine dağılmıştır. Dünya yaşadıkları felaketi ve kurtarıcıları olan Iron Man’i unutmak bir yana, gündemden bir an bile olsun düşürmemiştir. Peter Parker’ın sınıfında kocaman bir Iron Man duvarı vardır. Avrupa’da grafiti sanatçıları duvarlara Tony Stark’ı çizmektedir. Hava yolları uçaklarda Tony Stark ve Iron Man belgeseli yayınlamaktadır. Bu haliyle bakıldığında Örümcek Adam: Evden Uzakta kocaman bir reklam panosu gibi duruyor, ancak bundan çok rahatsız olmuyorsunuz. Zira Avengers: Endgame finalinin şokunu henüz biz de pek atlatabilmiş değiliz.

Hikayeyi biliyorsunuz. Peter Parker'ın (Tom Holland) beyinciği hormon çorbasında yüzdüğü için tek isteği lise aşkını tavlamaktır. Bu yüzden lise arkadaşları ile birlikte çıktıkları Avrupa seyahati mükemmel bir fırsattır ve Peter bu fırsata hiç tereddüt etmeden atlar. Örümcek Adam’ı bir müddet elbise dolabına hapsetmekte sakınca görmese de Nick Fury’nin ve kötü adamların başka planları vardır. Avrupa’da da sınıf arkadaşlarının yanından ayrılarak kötü adamlarla savaşmak zorunda kalan Peter habersizce gidişleri ve hiçbir açıklama yapmayışları sebebiyle şakalara maruz kalır. Bir arkadaşı Peter için eskort olarak iyi iş yapacağını söyler. Çocuk aynı zamanda da yakışıklı… En azından Tobey Maguire’ın Örümcek Adam 3 filmindekinden daha fazla gideri olduğu kesin.

 

Filmde Peter Parker element kötüleri ile karşı karşıya gelecektir ancak bu kez paralel boyuttan gelen Mysterio (Jake Gyllenhaal) kendisine yardım eder. Film kötü adam tasarımında fena değil ancak sürprizlerle seyircinin gönlünü aldığı için bir Loki ya da Killmonger kadar başarılı kötü adam sunmadığı için küsmüyorsunuz. Yönetmen Jon Watts türün hayranlarından biri ve işini keyifle yaptığına hiç şüphe yok. Hikayeyi Avrupa’nın değişik şehirlerine taşımayı tercih etmesi filme daha ciddiye alınabilir bir hava katmış.

 

Tom Holland, şimdiye kadar en fazla Örümcek Adam olarak karşımıza çıkan aktör olarak rolünü başarıyla oynuyor. Klasik bir liselinin abazan kaygılarının yanı sıra dünyanın dertleri ile uğraşmak zorunda kalması seyircinin gönlüne dokunuyor. Sonuçta hepimiz o yollardan geçtik! Jake Gyllenhaal aşırı karikatürize bir kostüm giymesine rağmen çok başarılı bir performans sergiliyor.

Marvel’in en iyi filmi olmasa da 2017 yapımı Örümcek Adam: Eve Dönüş’e yakışır bir devam filmi var karşımızda.

Örümcek Adam: Evden Uzakta (Spider Man: Far From Home) Mydoviz Puanı: 4.5/5 


Örümcek Adam: Evden Uzakta Altyazılı Fragman

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS