Marvel ve DC Birbirini Taklit Ediyor

Marvel ve DC Stüdyoları birbirinin izinden ama zıt yönde gidiyorlar.
Marvel ve DC Birbirini Taklit Ediyor

Avengers: Endgame sinema filminin ilk fragmanın yayınlanması ile birlikte Yenilmezler ekibinin en büyük son savaşına dair ipuçları da geldi. Jeremy Renner'ın Ronin'i ilk defa kendini gösterdi. Ant-Man'in ölmediği, bununla birlikte Marvel dünyasının en zeki süper kahramanı olan Shuri'nin de ölenler listesinde olduğu öğrendik. Bununla birlikte Marvel dünyasında atmosferin iyice karardığı da artık bir sır değil. Marvel ve DC bu anlamda birbirinin izinden ama ironik bir şekilde zıt yönde ilerliyorlar.

Marvel, bu sene vizyona giren Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1 ile birlikte şimdiye kadar benimsediği tonunu iyice kararttı. Bir Marvel filminde canlı renkler, bol mizah ve çok miktarda görsel efekt kendini iyice belli eder ve stüdyo bunu çok iyi bir şekilde pazarlamayı başardı. Örümcek Adam, Iron Man, Thor gibi kahramanların solo filmlerinin hepsinde saydığımız karakteristik özellikler ve umut fazlasıyla var.

Öte yandan DC Comics filmleri karanlık atmosferlerde, çok daha ciddi hikayeler anlatan depresif yapımlardır. Bu tercihlerin gişe rakamlarını kötü yönde etkilediğini söylemek zor, zira Batman gibi Gotham'ın gotik atmosferinde manyak suçluların cirit attığı, umuda dair söylemlerin kahramanların ağzından bile fısıltıyla çıktığı hikayeler IMDb'nin en çok sevilen filmleri arasında.


Bir başka haber daha: Avengers Endgame fragmanı temkinli oynuyor.


Marvel ve DC Renk Değiştiriyor

Geldiğimiz noktada ise Marvel ve DC Comics'in birbirlerini taklit ettiğini ya da daha iyimser bir tabirle birbirlerinden öğrendiklerini söylemek mümkün. Avengers: Endgame ilk fragmanında umutsuzluk, boş binalar, göz yaşları, karanlık ve depresyon filmin ana teması. Yenilmezler takımının Kaptan Amerika'sı ilk defa bu plan işe yarayacak, yoksa ne yapacağımı bilmiyorum diyecek kadar çaresiz. Marvel, DC Comics'in ilk başladığı noktaya doğru ilerlerken DC Comics de farklı bir yol izliyor.

Avengers: Endgame - Kaptan Amerika

Avengers: Endgame - Kaptan Amerika

DC Comics geçen senenin hayal kırıklıklarından biri olan Adalet Birliği filminde filmin tonunu biraz daha açmayı ve Flash ve Aquaman'in de katkılarıyla sahneyi renklendirmeyi tercih etti. 21 Aralık'ta ülkemizde vizyona girecek olan Aquaman ile bu tercihini çok daha ileriye taşıyarak, ancak bir Marvel gezegeni olan Asgard'da görebileceğiniz kadar renkli ve heyecanlı bir Atlantis yaratmayı başardı. Stüdyonun şimdiye kadarki geleneklerini yıkmak için James Wan gibi türe yabancı isimlerin farklı bakış açılarını getirmek istediği her halinden belli oluyor.

Marvel karanlık sulara doğru yol alırken, DC Comics neşeli ve renkli dünyalara imza atıyor. Her iki stüdyo da diğerinin başladığı noktaya doğru ilerliyor. İkisi de gişede büyük başarılara imza atmalarına rağmen bu arayışların çok daha etkileyici ve efsane yapımlara dönüşmesi en çok da seyircinin işine yarayacak. 

Avengers: Endgame 26 Nisan 2019'da vizyonda.

Avengers: Endgame Fragmanı

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS