Captain Marvel Film Eleştirisi

Kaptan Marvel (Captain Marvel) Film Eleştirisi
Captain Marvel Film Eleştirisi

Marvel kadın süper kahramanları sahneye çıkartmak için uzun bir süre boyunca bekledi. Zamanlamanın doğru olduğuna kanaat getiren Marvel yöneticileri Kara Dul ve Wonder Woman ile seyircinin gönlünü kazanarak stratejilerinin doğru olduğunu defalarca kez ispatladı. Sırada Kaptan Marvel var. Baştan söyleyelim, Kaptan Marvel keyifli bir süper kahraman filmi.

Kim ne derse desin Marvel süper kahraman filmlerinin formülünü keşfetti. Bu yönüyle bakıldığında Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı'ndan Kara Panter'e kadar tüm Marvel hikayeleri kocaman bir hesap makinesinden ibaret. Hikayeler yavaş yavaş çözümlenirken tüm taşlar tam zamanında cuk diye yerine oturuyor. Bununla birlikte karakter gelişimi, oyuncu seçimi, muazzam görsel efektler, bilim kurgu icatları ve politik mesajlar her bir filmin karnesinde on üzerinden on alan dersler. Kaptan Marvel de istisna değil.

Kaptan Marvel en başta bir orijin hikayesi. Seyirci bu tür hikayeleri çok seviyor ve Marvel yapımcıları da bunun farkında. Brie Larson'ın potansiyelinin farkında ama güçlerini nasıl kullanacağını bilmeyen süper kahraman adayının filmin sonundaki büyük finale kadarki evrimi gayet başarılı ve etkileyici. Larson ve rol arkadaşı Samuel L. Jackson'ın Nick Fury'si arasındaki kimya o kadar uyumlu ki tek cümlelik diyaloglarında bile satır arasında birbirlerine ne demek istediklerini kolayca çözebiliyorsunuz. Kaptan Marvel aynı zamanda mizah kabiliyeti oldukça gelişmiş bir kahraman ve o da bunun farkında ve bunun tadını çıkarıyor.

Madalyonun öbür yüzünde ise kötü adamların poposunu tekmelerken hiç tereddüt etmeyen, herkesin hakkını avcuna veren güçlü bir karakter var. Filmin kötü adam cephesinde Skrull denen tüm evrende herkesin düşmanı olmaya hazır bir millet var. Skrull'ların dönüşümünü tasvir eden görsel efektler tek kelimeyle şahane. Bununla birlikte Skrull plastik makyajları arkasındaki oyuncuyu tamamen gölgede bırakmış. 

Kaptan Marvel, Marvel'in süper kahraman formülünü yine tutturduğu, bu janradaki tüm sorulara profesyonelce cevaplar verebilen acayip keyifli bir film. Meşaleyi başarıyla teslim alan Brie Larson kadınların sürekli kendini ispatlamak zorunda olduğu dünyada hiç mecbur hissetmemesine rağmen kendini ispatlamayı başarıyor. Kendisini bir sonraki Marvel filminde (Yenilmezler: Oyunun Sonu) Tony Stark'ın laflarını ağzına tıkıştırırken izlemek ayrıca keyifli olacak.

Peki Captain Marvel, diğer Avengers filmleri kadar başarılı mı diye sorarsanız, o kadar da değil! Hikaye biraz dağınık. Yönetmen kadınların süper kahramanların dünyasındaki yerini ispatlama konusuna kafayı fazla takmış görünüyor. Sırf bu yüzden de seyirciden düşük not alırken eleştirmenlerin gönlünü kazandığını tahmin etmek zor değil. 

Captain Marvel MyDoviz Puanı: 4/5

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS