Joker Film Eleştirisi

Joker Film Eleştirisi
Joker Film Eleştirisi

Süper kahraman filmlerinin birbirini tekrar ve taklit ettiğini siz de fark etmişsinizdir. Hem DC hem de Marvel tarafında yapımcılar da bu tehlikeyi sezmiş olacak ki solo filmlere ağırlık vermeye başladılar. Joker de bunun en iyi örneklerinden biri. Her ne kadar kendisi bir süper kahraman olmasa da kötücül kahkahası ve verdiği mesaj sizi Kaptan Amerika’dan daha fazla meşgul edecek.

Joker enteresan bir karakter. Düşmanlarını öldürmektense onlarla kedi-fare oynamayı, kurbanlarını aşağılamayı tercih eden sorunlu bir tip. Aynı zamanda DC çizgi roman hayranların en sevdiği isimlerden biri. Marvel Sinema Evreni için Loki neyse, DC için de Joker o demek. Kurnaz, dahi ama aklı fikri toplumun hastalıklı olması bahanesiyle sadece suça çalışan, kötü olmasına rağmen kimsenin ölmesini istemediği bir hilkat garibesi.

İtiraf etmeliyim ki Joker’in bir solo filminin yapılmasına hiç sıcak bakmamıştım. Yüzünün neden uğursuz bir gülümsemeyle gerildiği, ailesinin kim olduğu, başından neler geçtiği ve nasıl oldu da her şeyin en karanlık tarafını görmeye meyilli bir psikopata dönüştüğünü yeterince iyi anlatamayacaklarını düşündüğüm için gizemli bir kötü adam olarak kalmasını tercih ederdim ama Joaquin Phoenix ve Todd Phillips ikilisinin projeyle ilişkilendirildiğini duyduğum gün tedirginliğim heyecana dönüştü. Beklediğime değdi mi? Kesinlikle evet.

Joaquin Phoenix (Joker)

Joaquin Phoenix (Joker)

Hikayeye aşina olmayanlar için özet geçeyim. Film Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) adlı başarısız bir komedyenin Gotham Şehri’nin sokaklarında taciz edilmesi, toplumdan dışlanması sebebiyle deliliğin sınırlarında gezinmesini anlatıyor. Daha sonra bu deliliğini bir suç dehasına dönüştürmeyi başaran Fleck, bir sahne palyaçosundan herkesin farkettiği ve korktuğu bir kötü adama dönüşürken seyirciyi yavaş yavaş ikna etmeyi başarıyor.

Devam etmeden önce herkesin merak ettiği sorunun cevabını da vereyim. Phoenix mi daha iyi bir Joker, yoksa Kara Şövalye’deki Heath Ledger hala tahtın tek sahibi mi? Eğer böyle düşünürseniz haksızlık etmiş olabilirsiniz. 1989 yapımı ilk Batman filminden 2019’un en iyi filmlerinden biri olmaya ve muhtemelen Oscar’a aday bu Joker’e kadar tüm oyuncular karaktere kendilerinden bir şeyler kattı. (Jared Leto dahil.) Heath Ledger, hikayenin sadece bir kısmında görünmesine rağmen diğer oyunculardan rol çalmayı, Joker’in gerçekten dikkate alınması gereken bir kötü adam olduğuna bizi ikna etmeyi başarmıştı. Bununla birlikte Joaquin Phoenix bu filmde neredeyse her sahnede var ve muazzam bir oyunculuk sergilemiş. Sadece film için verdiği kilolara, zihinsel olarak karakteri yaşamasına ve her karede yüzünü görmenize rağmen kendisinden sıkılmadığınıza baktığınızda iyi ki başrol için onu seçmişler dedirtiyor. Buyrun şimdi siz kıyaslayın. (Cevabınıza da haberin sonuna yorum olarak bırakın.)

Soldan Sağa: Jack Nicholson (Batman), Heath Ledger (Kara Şövalye) ve Joaquin Phoenix (Joker)

Soldan Sağa: Jack Nicholson (Batman), Heath Ledger (Kara Şövalye) ve Joaquin Phoenix (Joker)

Yönetmen Todd Phillips bu filmin bir karakter analizi olduğunu söylemişti. Karşınızdaki tam da öyle bir film. Dolayısıyla bulutlara kadar zıplayan, oradan oraya uçuşup arabaları toz tanecikleri gibi savuran bir süper kahraman filmi arıyorsanız bakınız: Avengers: Sonsuzluk Savaşı ve Avengers: Endgame. Robert De Niro, Zazie Beetz, Brian Tyree Henry ve Marc Maron gibi usta isimler filmde yok denecek kadar az görünüyor ama bunun yemeğin üstüne çok ama çok ölçülü bir şekilde serpiştirilmiş baharat gibi etkili olduğunu gördüğünüzde itiraz etmiyorsunuz. Zira Joaquin Phoenix bu filmi sevmek için başka hiçbir oyuncuya ihtiyacınız olmadığını ispatlıyor.

Robert de Niro - Joker

Robert de Niro - Joker

Warner Bros ve DC, sonunda turnayı gözünden vurmayı başarıyor. Todd Phillips çizgi roman filmlerine sağlam bir tekme atıyor. Joaquin Phoenix ise belki de hayatının en iddialı rolünü rahatlıkla omuzluyor. Bu bir karanlık sanat filmi. Sinemada ve patlamış mısır yemeden izleyin. Bir şaheserin karşısında geviş getirilmez. Çok ayıp!

Mydoviz Puanı: 5/5


JOKER SON FRAGMAN


SÜPER KAHRAMAN FİLM ELEŞTİRİLERİ

 

Film Eleştirisi

Film Eleştirisi

 

Örümcek Adam: Evden Uzakta (Spider Man: Far From Home) Film Eleştirisi

Avengers: Endgame Film Eleştirisi

Hellboy Film Eleştirisi

Captain Marvel Film Eleştirisi

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS