John Wick 3: Parabellum Film Eleştirisi

John Wick: Parabellum Film Eleştirisi
John Wick 3: Parabellum Film Eleştirisi

Devam filmleri orijinalinden daha iyi olur mu? Peki katliam ve şiddet estetik olarak tatmin edici olabilir mi? Her ikisine de "evet" cevabını verebilen film sayısı azdır. Game of Thrones'un ardından John Wick 3: Parabellum son yılların en iyi aksiyon filmlerinden biri.

Bir önceki filmde John Wick (Keanu Reeves), Santino D’Antonio'yu Continental Hotel'in içinde öldürerek hayatının en aptalca kararını vermekla kalmadı aslında seyirciye bir güzellik yaptı. Suikastçiler dünyasının 1 numaralı günahını işlediği için başına 14 milyon dolar ödül konan John, peşine düşen onca yetenekli katilin karşısında onu bu kasvetli dünyada meşhur eden yeteneklerini sergilemek zorunda.

John Wick 3: Parabellum, John'un siyah, kurşun geçirmez ve çok fiyakalı takım elbisesiyle New York sokaklarında koşturmasıyla açılıyor. John'un evi havaya uçurulmuştur. Dolayısıyla bu dünyada geçerli tek akçe olan altınlarına ve kaslı silahlarına erişmesi gibi bir şey söz konusu bile değil. Yapması gereken şey, eskiden kendine borçlananların kapısını çalmak ve birkaç eski dostu (!) ziyaret edip yardım istemek. Başınıza 14 milyon dolar ödül konduğunda sırtınızı dayadığınız duvar bile nefes almaya başlıyor.

via GIPHY

John Wick 3: Parabellum'un ilk yarım saati önceki filmlerden alışık olduğumuz ve çok sevdiğimiz stilize sahnelerle geçiyor ancak bu kez John'un bıçak kullanma yeteneklerine daha yakından şahit oluyoruz. John, etrafındaki eşyaları bir ölüm aracına çevirebilmesiyle ünlü bir suikastçi. Her ne kadar hedefini şansa ve tıbbi imkanlara hiç yer bırakmayacak şekilde ateşli silahlarla öldürdüğü sahneleri ilk iki filmde seyirciyi de vursa da bu kez bıçak kullanma sahneleri yüreğinizi ağzınıza getirecek. Bununla birlikte John'un Jackie Chanvari bir yönünün olduğunu da keşfedeceksiniz. Hayatta kalmak için ne lazımsa hiç düşünmeden yapan, işi bitirmek için elinin eriştiği her şeyi silaha çevirebilen John, bunları aşırıya kaçmadan oldukça ikna edici dozda seyiriciye geçirmeyi başarıyor.

via GIPHY

Filmin kötü adamları ve aksiyon sahneleri hakkında sürpriz bozan vermeden konuşmak çok zor, ancak saat 18:00'u vurup da John için ölüm fermanı yayınlandığından itibaren karşısına çıkan ilk adamın da diğerleri kadar korkunç olduğunu söyleyeyim, gerisini siz anlayın. Filmin final sahnelerinde yönetmen (Chad Stahelski), senaristler  (Derek Kolstad ve Shay Hatten)ve karakterler tavşan deliğinin gittiği yere kadar yuvarlanmaktan hiç çekinmemişler. Bu gizemli, ürkütücü ve kasvetli dünyanın yöneticileri olan, kuralları koyan komite üyeleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak filmin tatmin düzeyini artırmayı başarmış.

John Wick 3: Parabellum'un John'dan sonra anılmaya değer ikinci karakterini es geçmek olmaz. Halle Berry tarafından canlandırılan Sofia ve köpekleri John'un bodoslama girmeyi tercih ettiği bu suikastçiler savaşında en büyük destekçisi. Yine sürpriz bozan vermeyeyim ancak köpeklerin bir savaşta bu kadar etkin bir şekilde kullanıldığını görmedim desem yalan olmaz. Game of Thrones'un bu konuda daha iddialı birkaç sahnesi olabilir ancak Sofia'nın köpekleri de alkışı hak ediyor.

via GIPHY

John Wick 3: Parabellum ihtişamlı bir şiddet şöleni. Dünyanın en iyi süper suikastçisinin namını neye borçlu olduğunu daha iyi anlatan şiirsel bir katliam. Filmin yetişkinlere hitap ettiğini hatırlatmama gerek yok herhalde.

John Wick 3: Parabellum Altyazılı Fragman

John Wick3: Parabellum Mydoviz Puanı: 5/5

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS