İnsan Sperm Hücresi 37.5 MB DNA Bilgisine Sahip

Sperm hücresi bu kez taşıdığı bilgi kapasitesi ile gündemde.
İnsan Sperm Hücresi 37.5 MB DNA Bilgisine Sahip

İnsan sperm hücresi bilim adamlarını şaşırtmaya devam ediyor. Sağlıklı bir spem hücresi sadece taşıdığı bilgi kapasitesiyle değil, tek seferde atılan tüm hücrelerle birlikte bir erkeğe kazandırdığı veri bant genişliği ile de muazzam bir teknolojiye sahip.

İnsan sperm hücresi yaklaşık 37,5 MB'lık DNA bilgisi taşıyor. Bir mililitrede 100 milyondan fazla sperm hücresi bulunuyor. Bir erkek 5 saniye süren boşaltım esnasında yaklaşık 2.25 mililitre civarında sperm hücresini atabiliyor. Bu durumda ortalama bir insan penisinin veri iletim bant genişliği saniyede 1687 terabayt.

Bu, günümüz şartlarına göre astronomik bir rakam. Bir örnekle açıklamak gerekirse standart kalitedeki videolar için Netflix kullanıcıları bir saatte 1 gigabayt data tüketmektedirler. HD videolar için bu değer saatte 3 GB civarında. Tek seferde atılan spermler ise saniyede 1687 terabayt veri taşıyor. Terabaytın, gigabytın 1000 katı olduğu göz önünde bulundurulduğunda insan vücudunun veri iletim kapasitesinin inanılmaz boyutları ortaya çıkıyor.

1687 terabayt, 1.687.000 gigabayta tekabül ediyor. Bunu 3600 saniye ile çarptığımızda bir saatte taşınabilecek verinin miktarını bulmak mümkün: 6,073,200,000 GB. Tabii ki bu rakam bir saat boyunca hiç durmadan sperm üretilmesi sayesinde mümkün.


Sperm İle İlgili Enteresan Bir Haber Daha: Testis Nakli Aynı Zamanda Sperm Bağışı Anlamına Geliyor

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS