Game of Thrones Kazandırdığı Para İle Tekrar Gündeme Düştü

Game of Thrones bölüm başına oldukça yüksek yapım maliyetlerine rağmen yapımcıların yüzünü güldürdü.
Game of Thrones Kazandırdığı Para İle Tekrar Gündeme Düştü

Game of Thrones final bölümüyle hayranlarını ikiye böldü. Kimi eleştirmenler sekizinci ve son sezonun aceleye getirilmiş olduğunu düşünseler de Game of Thrones’un oldukça tatmin edici bir sonla ekranlara veda ettiğini düşünenler de az değil.

Eleştirmenler ve dizinin takipçileri Game of Thrones’un kendilerine verdiği tatmin üzerinden eleştirilerini yaparken yapımcılar için tüm zamanların en başarılı dizilerinden biri olan bu hikaye bambaşka bir hikaye anlatıyor.

Game of Thrones’un arkasındaki yapım şirketi olan HBO’nun sezon başına ve bölüm başına kazandığı paralara bakıldığında Amazon’un ve Disney+’ın neden yeni bir Game of Thrones arayışı içinde olduğu daha net anlaşılıyor.

Game of Thrones HBO’ya 1. sezon boyunda bölüm başına ortalama 19 milyon dolar kazandırırken bu rakam takipçi kitlesinin artması ile birlikte hızla arttı. HBO 2. sezonda bölüm başına 24 milyon dolar, 3 sezon boyunca bölüm başına ise ortalama 38 milyon dolar kazandı. Dördüncü sezondan sonra da yükselişini sürdüren dizinin para grafikleri biraz yavaş ivmeli bir şekilde arttı. Dördüncü sezondan itibaren HBO bölüm başına sırayla 40 milyon dolar, 42 milyon dolar, 53 milyon dolar ve 65 milyon dolar kazandı.

Game of Thrones yapımcıları bölüm başına gittikçe artan miktarda para kazandı.

Game of Thrones yapımcıları bölüm başına gittikçe artan miktarda para kazandı.

Stüdyo asıl hasılatı ise en çok beklenen, zombilerle insanlar arasındaki en büyük savaşı tasvir eden final sezonda yaptı. Sekizinci sezonda HBO bölüm başına 88 milyon dolar kazandı.

Bu rakamlara bakıldığında ilk sezonda toplamda 171 milyon 541 bin dolar kazanan stüdyonun son sezondaki başarısı gayet net bir şekilde görülebiliyor. Sekizinci sezonda toplamda 525 milyon dolardan daha fazla bir para kazanan yapımcılar bu rakamı altıncı sezonda bir kez daha gördü. Altıncı sezonun hasılatı ise 533 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

HBO her sezon Game of Thrones sayesinde yüzlerce milyon dolar kazandı.

HBO her sezon Game of Thrones sayesinde yüzlerce milyon dolar kazandı.

Yeni online film ve dizi platformları çok sevilen dizilerden ötürü kazandıkları abone sayılarıyla banka hesaplarını doldurmayı başarıyor ancak artık rekabetin daha yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Netflix’in hakim olduğu online film platformunda şimdilerde Disney+’ın çok hızlı bir yükselişi söz konusu. Disney+ Mandalorian ile dizi sevenleri çekmeyi başarırken, Marvel’in en sevilen sinema filmlerini de arşivine katmasıyla birlikte oldukça güçlü bir rakip haline geldi.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS