Fortnite Yüklü iPhone X 10 Bin Dolara Satışa Sunuldu

Fortnite yüklü iPhone 74 bin liradan satışa çıktı.

Geçen hafta Epic Games'in Fortnite'ın kendi sanal para birimini kullanmasına yönelik güncellemesi sonrası Apple ve Google uygulama mağazasından ünlü oyunu çıkarmıştı. Epic Games iki şirketi de mahkemeye verdi. Davanın ne zaman sonuçlanacağı belli değil ama iPhone kullanıcıları bir müddet App Store'dan Fortnite indiremeyecek.

Apple ve Google, ünlü sosyal medya oyunu Fortnite'ı sanal mağazalarından yasakladı. Bunun sebebi Fortnite'ın V-Bucks adını verdikleri bir sanal para birimi çıkarması ve bu parayı Apple ve Google'e komisyon ödemeden rirekt kendi siteleri üzerinden satması.

Fortnite'ın mağazalardan yasaklanmasının ardından dava süreci başladı ama her iki tarafın da geri adım atması beklenmiyor. Konunun akıbeti mahkemede belli olacak. Bu süre zarfında ise oyunu iPhone'dan oynamak isteyen milyonlarca kişi oyunu App Store'dan indiremeyecek, güncellemeleri alamayacak. Aynı şey Google Play mağazası için de geçerli.

Epic Games Apple ve Google'a Yüzde 30 Komisyon Ödemek İstemiyor

Apple ve Google sanal mağazaları üzerinde yapılan her bir ticari işlem için yüzde 30 komisyon alıyor. Ücretli uygulamalardan uygulama içi satın almalara kadar her bir işlem komisyona tabi. Geliştiriciler bu durumdan rahatsız ancak dünya genelinde 1.5 milyar iPhone ve daha fazla sayıda Android yüklü cep telefonu var. Mobil uygulama dünyası Google ve Apple'ın kontrolünde.

Epic Games bu konuyu mahkemeye taşıyan ilk büyük şirket oldu. Davanın birkaç gün içinde sonuçlanması beklenmiyor. Zira Apple tarafından yapılan açıklamada: "Epic Games'in Apple Geliştirici Programı'nda kalmasını çok arzu ediyoruz. Epic'in kendi kendini düşürdüğü bu zor durumdan hemen kurtulması mümkün. Kurallarımızı ihlal eden güncellemeyi tersine çevirecek bir güncelleme yapmaları halinde sorun çözülecektir." ifadeleri dikkat çekiyor.

Dava görüledursun iPhone kullanıcıları bu durumu fırsata çeviriyor.

Fortnite Yüklü iPhonelar Satışta

GittiGidiyor'un da sahibi olan ebay'de Fortnite yüklü iPhonelar satışa sunuldu. Yüzden fazla kişi Apple Store'dan kaldırılan uygulamayı cep telefonundan oynamak isteyenler için cep telefonlarını satışa sundu ve ilan sayısı giderek artıyor. Üstelik fiyatlar 10 bin dolar civarında. 2017 yılında piyasaya sürülen iPhone X'i Fortnite yüklü olarak almak isteyenlerin ödemesi gereken tutar bu. 64 GB iPhone X 9 bin lira civarındayken Fortnite yüklü olarak ikinci el almak isteyenlerin ödemesi gereken tutar yaklaşık 74 bin lira.

Aslında Fortnite sadece mobil platformlarda oynanmıyor. Nintendo Switch, PC, Xbox One ve PlayStation 4 platformlarında da bulunan sosyal medya oyunu aylık 400 milyon aktif oyuncu sayısı ile dikkat çekiyor.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS