'Fortnite' Facebook'u Maziye Gömmeye Hazırlanıyor

Fortnite sadece bir oyun değil, aynı zamanda bir sosyal medya.

Epic Games'in absürtlüklerle dolu oyunu Fortnite 200 milyon kayıtlı oyuncu sayısıyla 2018'i fenomeni haline geldi. Fortnite ilk tasarlandığında başarısız bir denemeden ibaretti. Epic Games kurucusu Tim Sweeney oyunun ilk versiyonunu Minecraft ve Left 4 Dead'in bir karışımı olarak tanımlamıştı. Ancak ekip başka bir oyunun fikrini kendine başarılı bir şekilde uyarlayarak Fortnite'ı sadece başarılı bir oyuna çevirmekle kalmadı aynı zamanda 2018'in yeni sosyal medya konseptini de kurmuş oldu.

Hayatta kalan son kişi fikrini PlayerUnknown's Battlegrounds'dan (PUBG) çalan Fortnite ekibi, PUBG'nin steril ve askeri havasını yumuşatarak absürt ve daha erişilebilir bir altyapı kurmayı başardı. Tuhaf karakterlerin İnternet fenomenlerinin dans figürleriyle başarılarını kutladığı, sürekli güncellenen Fortnite mağazasından farklı üniformaları satışa sunan oyun milyonlarca kişiyi kendine bağlamayı başardı.


Fortnite'la İlgili Başka Bir Haber Daha: Fortnite Aylık Oyuncu Sayısıyla Meydan Okuyor.


Fortnite'ın ana teması absürtlük üzerine (pembe midilliye binen komandolar gibi) kurulu olmakla birlikte oyunun dehası sosyal medya dinamiklerini de başarılı bir şekilde yorumlamasında gizli. Fortnite milyonlarca kişi için küresel bir oturma odası. Oyunu oynamak ücretsiz ve konsol, bilgisayar ve akıllı telefonların hepsinden ulaşılabilir durumda. Arkadaşları ile oyun içinde sohbet edebilen ve paylaşımlar yapan gençler için Facebook out, Fortnite in. Bir adada hayatta kalmayı başaran son kişi fikrinin adrenalinini paylaşırken aynı zamanda birlikte takılabilen kişiler için Facebook ve Instagram artık çok geleneksel ve tabiri caizse demode kaldı.

Marvel ile anlaşma yaparak sonsuzluk taşlarını haritaya yerleştiren Fortnite ekibi portföyünü geliştirmek için her yolu deniyor ve bunları başarılı bir şekilde uyguluyor. Aynı hedef için bir arada olan kişilerin kafalarındaki ölümcül planları ya da seçimde kime oy vereceklerini etraflarındaki sıkıcı dünyadan izole bir şekilde konuşabildikleri Fortnite sosyal medya konseptini değiştirmeyi başardı ve 2018'in en önemli sosyal medya platformu oldu.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS