FOMO Nedir? FoMO Açılımı Nedir? FOMO Hastası Nasıl Anlaşılır?

FoMO Nedir? FoMO'nun Açılımı Nedir? FoMO Nasıl Anlaşılır?
FOMO Nedir? FoMO Açılımı Nedir? FOMO Hastası Nasıl Anlaşılır?

Video oyunları, sosyal medya ve şarj tutmayan telefonların hepsi birer FOMO nedenine dönüştü. Gün geçtikçe her şeye en hızlı ve belki de ilk olarak erişmek isteyen insanların ortak rahatsızlıklarından biri olan FOMO toplumda hızla yayılıyor. Peki FoMO nedir? FoMO'nun açılımı nedir? FOMO hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız? FOMO'dan kurtulmanın yöntemi nedir? Her biri ayrıca bir doktora tezi olabilecek bu soruların cevabı haberin detaylarında.

FoMO gündemi ve gelişmeleri kaçırma korkusuyla bir markaya veya teknolojiye olan bağımlılığı işaret etmektedir. İngilizce "Fear of Missing Out" yani Gelişmeleri Kaçırma Korkusu'nun kısaltması olan FOMO beş dakikadan fazla iPHone'nundan uzak duramayan, Fortnite'a ara vermişken başka şeylerle uğraşmaktansa zihninde sürekli ona bağımlı olarak yaşayan, kendisi uzaktayken diğer insanların sanal dünyanın hangi nimetlerinden faydalandığını düşünerek endişe ve hatta depresyon geliştiren insanların ortak hastalığına dönüşmüş durumda.

FoMO (Fear of Missing Out): Gelişmeleri Kaçırma Korkusu

FoMO (Fear of Missing Out): Gelişmeleri Kaçırma Korkusu

FOMO aslında bir pazarlama stratejisti olan Dr. Dan Herman tarafından 1996 yılında tespit edildi. 2000 yılında FoMO'yu araştıran ve hakkında Marka Yönetimi Dergisi'nde bir akademik makale yayınlayan Herman bunun marka yönetimi ve pazarlama perspektifinden nasıl kullanılabileceğine de değindi. Sosyal ortamın dinamiklerini inceleyerek gruptan uzak kalmanın kişi üzerindeki etkilerini etkili bir pazarlama yöntemine dönüştürmenin mümkün olduğunu belirten Herman aslında günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte FoMO'nun ne kadar büyük bir güce dönüştüreceğinden habersizdi. Bununla birlikte FOMO'nun popüler olmasının asıl sebebi 2004 yılında Patrick J. McGinnis'in Harvard Business School dergisinde yayınladığı bir makaledir.

FoMO Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

FoMO'nun altında "ben uzaktayken veya telefonum şarjtayken başkaları neler yapıyor, hangi gelişmelerden mahrum kalıyorum" gibi sorular yatmaktadır. Her ne kadar başlangıçta çok masum gibi görünen bu sorular kişinin online dünyaya bağlanmasına ve depresyona girmesine sebep olabilmektedir. Kişinin karakterine göre yetersizlik hissi, yorgunluk, gerçek dünyadan izolasyon ve odak kaybı gibi rahatsızlıkların gelişmesine sebep olabilen FOMO toplumda zannedildiğinden daha yaygın. Araştırmalara göre geçnlerin yüzde kırktan fazlası FOMO hastası.

Bir kişinin FOMO hastası olduğunu anlamak çok da zor değil. Kişi eğer sadece online ortamda mutlu olabiliyorsa, akıllı telefonunu veya tabletini hiç yanından ayırmıyorsa ve hatta tuvalete giderken dahi sosyal medyadan kopamıyorsa FOMO hasasıdır. Bu kişiler gerçek dünya etkileşimlerinden lezzet alamadığı gibi kendilerine soru sorulduğunda ya kaçamak veya kısa cevaplarla geçiştirirler ya da cevap vermeyi reddederler.

FOMO'nun bir sonraki aşaması depresyon olarak tarif edilmektedir. Teknolojik cihazların gelişmesi ve artması ile birlikte FOMO riski taşıyan bireylerin sayısı da hızla artmaktadır. Bir araştırmaya göre teknolojik cihazları 6 saatten fazla kullanların yüzde 83'ü, 4 ila 6 saat arasında kullananların yüzde 50'si, 2 ila 4 saat arasında kullananların yüzde 21'i ve hatta 1 ila 2 saat arasında kullananların yüzde 14'ü depresif bir hayat sürmektedir ve bir an önce hastalığın teşhisi yapılıp gerekli önlemler alınmazsa depresyonun ciddiyeti artabilmektedir. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS