Evde Sperm Testi Yapmak Artık Mümkün

Sperm Testi Kiti
Evde Sperm Testi Yapmak Artık Mümkün

Son yıllarda kısırlık ve doğurganlık ile ilgili sorulara cevap vermek üzere kurulan start-upların sayısında gözle görülür bir artış var ama bunlar genellikle kadınların sorularına ve ihtiyaçlarına odaklanmış durumda. Dadi adındaki bir start-up erkeklerin sorunlarına odaklanmış durumda. Ocak ayından itibaren 7 milyon dolar yatırım alan şirket geliştirdiği set ile erkeklere ev ortamında sorularına cevap alma konforu getiriyor.

Dadi çiçeği burnunda bir şirket. Ocak ayında kurulduğunda 2 milyon dolarlık yatırım almış. Altı ay sonra Amerika’da binlerce müşteri kazanmasıyla birlikte 5 milyon dolar daha yatırım almakta zorlanmamış. Şirketin mottosu üreme konusunda erkeklerin ihmal edilmemesi, ev konforunda ve hastanelerin onda bir maliyetine sperm ile ilgili cevaplar sunmak.

Sperm sayısı çocuk sahibi olmak isteyenlerin önüne engel olarak çıkan en büyük engellerden biri. Genetik faktörlerin de etkili olduğu bu problem kişinin sağlıksız beslenmesinden, alkol tüketmesine, yeterince spor yapmamasına kadar yüzlerce sebebe bağlı olarak sonradan da gelişebiliyor. Bu sebeple evlenmek isteyen veya uzun zamandır çocuk sahibi olamayan erkeklerin kendilerini neyin beklediğini öğrenmeleri ve bir problem varsa buna çözüm bulmaları açısından pratik çözümler oldukça rahatlatıcı olabiliyor.


Testis Nakli Aynı Zamanda Sperm Bağışı Anlamına Geliyor


Dadi tam da bu noktada devreye giriyor. Hastaneye gidemeyen, kendini ifade etmekten utanan ya da buna fırsat bulamayan erkekler için geliştirdiği teknoloji müşterilerinin işini oldukça kolaylaştırıyor. Dadi temelde iki hizmet sunuyor. Sperm testi ve sperm dondurma.

Müşteri Dadi’den hizmet aldıklarında evlerine bir Dadi kiti gönderiliyor. Bu kitin içinde bir gece boyunca spermi koruyabilen bir konteyner, spermin nasıl konulması gerektiğine dair detaylı açıklamalar yer alıyor. Müşteri spermi konteynerin içine boşalttıktan sonra 24 saat içinde Dadi’ye ulaştırmak zorunda. Dadi ise sperm kendilerine ulaştıktan sonra 24 saat içinde Dünya Sağlık Örgütü’nün referans değerlerine göre sperm ölçüm sonuçlarını müşteriye ulaştırıyor.

Dadi’nin hizmeti sadece bununla sınırlı değil.İsteyen müşterilerinin spermlerini dondurabiliyorlar. Bunun için NE Cryogenics adlı Boston’daki bir laboratuvarla işbirliği kurmuş durumda. İsteyen ve tabii ki yıllık ücretini ödeyen müşterilerin spermleri istedikleri kadar burada dondurulabliyor.

Dadi Seti’nin tek seferlik ücreti 99 dolar. Bununla birlikte sperm dondurma hizmetinin yıllık ücreti 99 dolar. Bu rakam ortalama bir hastanenin fiyatlarıyla karşılaştırıldığında yaklaşık onda bir oranında daha hesaplı. 


SPERM İLE İLGİLİ EN POPÜLER HABER

İnsan Sperm Hücresi 37.5 MB DNA Bilgisine Sahip

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS