Avengers: Endgame Film Eleştirisi

Avengers: Endgame kalbinizi kıracak.
Avengers: Endgame Film Eleştirisi

Avengers: Endgame yasın dört sürecini atlatmaya çalışan süper kahramanların hikayesi. Normalde alışık olduğumuz, yere düşünce bir müddet ölü numarası yaptıktan sonra ayağa kalkan süper kahramanlardan ziyade kaybettiklerini hazmedemeyen, üzgün, kızgın ve intikam arayan adamlar var karşımızda.

Avengers: Endgame, Marvel'in on yılı aşkın bir süredir dantel gibi işlediği süper kahraman hikayelerini bambaşka bir yöne akıtmak üzere tasarlanmış. Dünya çapında milyonlarca hayran kitlesine sahip olan süper kahramanların her biri muazzam reklam kampanyalarıyla bir devrin sona erdiğini anlatıp durdu. Biz devrin sona ermesinin ne anlama geldiğini merak ederken beklenen gün geldi çattı. Baştan söyleyelim Avengers: Endgame'i çok seveceksiniz. Zira eğer solo bir süper kahraman filmi olsaydı dudak bükeceğiniz detaylar da barındırsa da Avengers: Endgame ve öncesinde Sonsuzluk Savaşı çok zorlayıcı ve meydan okuyan faktörlerle dolu olduğu için bunları kendi içinde değerlendirip o detayları hemen affedivereceksiniz.

Aslında hepimiz hikayeyi biliyoruz. Thanos'un meşhur parmak hareketi evrendeki canlıların yarısını öldürmekle kalmamış evrenin en güçlü kahramanlarını da alt üst etmiştir. Sorumluluklarının altında ezilen Tony Stark daha alçak gönüllü (siz yine de beklentilerinizi yüksek tutmayın) olmayı öğrenmiştir. Hayatı hep sevdiklerini kaybetmekle geçen Kaptan Amerika "kaybetmenin" asıl anlamıyla mücadele ederken yas tutmaktadır. Gizliden gizliye özgüven eksikliği yaşayan ve hep babasının onayına ihtiyaç duyan Thor intikam aramaktadır.

Hepsi öfke ve intikam hırsıyla harlanan ve "sonu ne olursa olsun" diye yemin eden süper kahramanlar sonunda bir plan yapmayı başarmıştır, ancak bu planın temelinde insani duygular yatmaktadır. Bu yönüyle bakıldığında Avengers: Endgame seyirciyi daha çok yakalayan, acısını beyaz perdeden dışarı taşırmayı başaran bir süper kahraman filmi. Zira seyirci de aynı hissiyatta. Marvel'in çok sevdiğimiz süper kahramanlarından bazılarını Sonsuzluk Savaşı'nda öldüren Thanos hepimizin kalbini kırdığı için acılarını paylaşmakta zorlanmıyoruz. İntikam arıyoruz.

Avengers: Endgame'i sürpriz bozan vermeden eleştirmek çok zor. Film Sonsuzluk Savaşı'nda da karşısına çıkan problemleri başarılı bir şekilde çözüyor. Her biri ayrı ayrı kocaman kahramanların hikayesini tek bir potada eritmek, kimseyi küstürmemek çok ama çok zor bir iş ve yönetmen Russo Kardeşler tabiri caizse döktürmüş. Yine de bazı karakterlere gereğinden fazla sahne verilmesi seyirciyi üzebilir. Örneğin; Rocket Raccoon (Bradley Cooper) ve James Rhodes (Don Cheadle) yeni bir şey yapmadan ekranda fazlaca kalmış.

Avengers: Endgame süper kahramanlarını zaten tanıyoruz. Oyunculuklar hakkında yeniden yazmak yersiz. Kötü adamı, motivasyonunu ve yapabildiklerini biliyoruz. Josh Brolin'in Thanos'u süper kahraman janrasındaki kötülüğün her parametresine cuk diye oturuyor. Avengers: Endgame için oyuncu seçimi, kamera ve hele ki görsel efekt anlamında yorum yapmak, söyleyeceği başka hiçbir kalmamış olmaya dalalet.

Avengers: endgame eleştirisi

Peki Avengers: Endgame aradığımız tatmini vermeyi başarmış mı derseniz; hem evet hem hayır. Böylesine güçlü bir düşmana ve kasvetli bir duruma karşı baltanızın daha keskin, patlamalarınızın daha ayarsız ve acılarınızın en büyük olmasını istiyorsunuz. Star Wars: Son Jedi filminde de yaşadığımız duyguyu hatırlayın. Sonuca bağlanmasını istediği bazı hesaplaşmaların istediği gibi gerçekleşmemesi bazı seyircileri üzebilir. Seyircilerden bir kısmı da uzun ve karmaşık hikaye örgüsünün içinde kaybolabilir. 180 dakikalık süreyi de göz önünde bulundurunca Avengers: Endgame sizi gerçekten bir savaştan çıkmış gibi yorgun düşürebilir.

Bu film gürültülü bir zafer partisi değil. Daha çok hüzünlü, öfkeli ve intikam peşindeki kahramanların hesap sormasından ibaret olduğundan sinema salonundan çıkarken derin bir nefes almaktan ziyade kamyon çarpmış gibi hissedeceksiniz.

Avengers: Endgame Mydoviz Puanı: 5/5


MARVEL SÜPER KAHRAMANLARI HAKKINDA EN ÇOK OKUNAN HABERLER:

Avengers: endgame eleştirisi

IMDb Raporuna Göre En Çok Hangi Marvel Filmini Sevdik?

Marvel Alternatif Bir Süper Kahraman Evrenine Hazırlanıyor

Avengers: Endgame Sızan Sahneler Hakkında Şok İddia

Avengers: Endgame Filminden Beş Dakikalık Görüntü Sızdırıldı

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS