Aquaman Film Eleştirisi

Aquaman Film Eleştirisi
Aquaman Film Eleştirisi

Aquaman DC sinema evreninde en fazla dalga geçilen ve en az ciddiye alınan süper kahramanlardan biri. Balıklarla konuşan süper kahraman (!) esprisi her dönemde karşılık bulduğundan olsa gerek DC, filmin kamera arkasını Testere ve Korku Seansı filmlerinin korku ustası James Wan'a, kameranın önünü de ıslak kaslı kolları ve buğulu gözleriyle Jason Momoa'ya emanet ederek hikayeye ciddiyet ve karizma katmaya çalışmış.

Fazla zamanı olmayan okuyucular için baştan söyleyeyim. Evet filmi seveceksiniz, iyi vakit geçireceksiniz ama ikna olmayacaksınız. Ben zaten fantastik bir hikaye için bilet aldım, ikna benim neyime diyenler için Aquaman biçilmiş kaftan. Denizaltı savaşları, büyük beyaz köpekbalıklarına binen adamlar, rengarenk bir Atlantis tam da ihtiyacınız olan şey olabilir ama Sünger Bob sualtı dünyasına bakış açımıza dair çıtayı fazla yükselttiğinden midir nedir tüm senaryo kocaman bir baloncuk gibi. Yanlış anlaşılmasın film kötü değil ama Aquaman'i kurtaran hikayenin asıl akışından ziyade yan hikayeler olmuş.

Film bir adamın bir balığa yürümesiyle başlıyor. Evet yanlış duymadınız, metroseksüel bir bodyguard gibi görünen bir deniz feneri bekçisinin (Temuera Morrison) kıyıya vuran su altı kraliçesi Atlanna (Nicole Kidman) ile birlikteliği hikayenin çekirdeğini oluşturuyor. Adamın yüzü o kadar makyajlı ve feminen görünüyor ki açılış sahnesinde kendinizi 70'lerin aşırı (ama aşırı) romantik pembe dizilerinden birinde gibi hissediyorsunuz. Sonradan bunun sebebinin zavallı aktör Temuera Morrison'ın görsel efektlerle gençleştirilmeye çalışılmasından kaynaklandığını fark ediyorsunuz. Adamcağız neredeyse fırsatçı bir jigoloya benzemiş. Görsel efekt konusunda Avatar'dan ders almış Hollywood hala yaşlandırma ve gençleştirme efektlerinde çok başarısız. Bakınız: Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi.

Tom Curry ve Atlanna'nın birliktelikleri hikayenin çekirdeğini oluşturuyor, çünkü bu birliktelikten Arthur (Jason Momoa) adında bir çocuk doğuyor ve annenin sualtında ailevi bir meseleyi çözmek için evden ayrılmasına kadar mutlu çift oğullarını büyütüyor. Tahmin edeceğiniz üzere bu çocuk büyüyecek ve yedi düvele karşı tek başına savaşan Aquaman'e dönüşecek. Eğer ki film bu çocuğun orijin hikayesine daha fazla odaklansaymış daha ilgi çekici ve sıcak olabilirmiş, ama yönetmen James Wan, Jason Momoa'nın parlayan ıslak, kaslı vücuduna geçiş yapmakta o kadar hevesli davranmış ki karakter gelişimi çok zayıf kalmış. Sonuç olarak ortaya Atlantis'in güç sarhoşu üvey kardeşine meydan okumak için üç dişli mızrağı bulmaya çalışan bir adamın tekdüze hikayesi çıkmış. Jason Momoa'nın aradığınız adam ben değilim diyen cool tavırları da bu acelecilikten mütevellit istemem yan cebime koy seviyesinde kalıvermiş.

Jason Momoa kendinden bekleneni fazlasıyla vermiş. O dövmeli kaslı kollara birkaç damla su damlattınız mı gişe gelirleri fazladan birkaç milyon dolar daha artmıştır. Momoa'nın asi, fevri, vurdumduymaz, hırslı, agresif ve mazoşist (bakınız: kendine zarar vermeye meyilli, psikopat) tavırları Aquaman'e karizma katmak isteyen DC ekibinin tam da aradığı şey. Amber Heard, Arthur'u kısa zamanda Krallık 101 dersinin sınavlarına hazırlaması gereken Mera rolünde gayet başarılı.

Black Manta - Aquaman (2018)

Black Manta - Aquaman (2018)

Kötü adam cephesinde Patrick Wilson kötü saç traşıyla seyirciyi kaybediyor. Su altında dalgalanan saç efektine fazladan para harcamak istememişler herhalde. Öbürü tutmazsa bari bu işe yarasın mantığıyla hikayeye yedirilen Yahya Abdul-Mateen II'nin Black Manta'sı yan kötü adam cephesinde başarılı işler çıkarmış. En azından kostüm tasarımına epey mesai harcanmış.

Sonuç olarak Aquaman keyifli bir yapım. Sıkılmadan sonuna kadar izleyeceksiniz ama Avatar gibi görsel efekt efsanelerini görmemiş ve Sünger Bob'dan sualtı absürtlüklerine dair ders almamış olsaydık daha da etkileyici olabilirmiş. Peki süper kahraman aleminde sürekli dalga geçilen Aquaman'in karizmasını kurtarmaya yetecek kadar malzeme var mı derseniz, okyanus dolusu kocaman bir balık çorbasının tuzunu, baharatını unutmuşlar desek yeridir.

Aquaman Mydoviz Puanı: 4/5
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS