Apple Baş Tasarımcısı Jony Ive Yılbaşı Ağacı Tasarladı

Jony Ive Apple'dan ayrıldı.
Apple Baş Tasarımcısı Jony Ive Yılbaşı Ağacı Tasarladı

Apple’ın tasarım ekibi çoğu kişi tarafından dünyanın en iyisi kabul ediliyor. iPhone, Mac Book ve iPhone gibi tüm dünyada satış rekorları kıran ve şirketlerini trilyon dolarlık devlere dönüştüren bu ürünlerin arkasında bu takım var. Bu takımın başındaki isim Jony Ive geçen hafta Apple’dan ayrıldı. Arkadaşı ile birlikte FromLove adında bir tasarım şirketi kurdu, ancak Jonathan Ive’ın şirketten neden ayrıldığı soru işaretlerine sebep oldu.

Jony Ive oldukça başarılı bir tasarımcı. 1998 yılında hepsi bir arada konseptiyle zarif bir iMac tasarlamasının ardından 2007 yılında piyasaya sürülen ilk iPhone’un da tasarımcısı kendisi. Bununla birlikte ünlü tasarımcının en büyük projelerinden biri Apple’a 5 milyar dolara mal olduğu söylenen Apple Park. Uzak gemisi şeklindeki Apple Park’ın yapımıyla oldukça meşgul olduğu bilinen Jony Ive dışarı da da ödül alan bir çok tasarıma imza attı. Oldukça minimalist bir insan olduğu bilinen Ive bunu işlerine de yansıttı. iPhone ve MacBook ailesi minimalist ve kullanışlı çizgileriyle elektronik sektöründe çığır açtı.

Jony Ive, 2015 yılında Londra’daki butik bir otel olan Claridge’s için bir yılbaşı ağacı da tasarladı. Alışıkdık gösterişli yılbaşı ağaçlarının aksine Ive, oldukça sade ve dekorasyonsuz bir ağaç hazırladı. Ağaç otel girişine yerleştirildiğinde otel çalışanları henüz işin bitmediğinizi zannediyorlardı, ancak Ive'ın Apple için yaptığı diğer tasarımlara da bakıldığında sade bir ağaç çok da sürpriz olmadı.

Yılbaşı Ağacı (Tasarımcı Jony Ive)

Yılbaşı Ağacı (Tasarımcı Jony Ive)

Jony Ive’ın fotoğrafı her ne kadar Apple’ın üst yönetim sayfasından kaldırılsa da Apple ile ilişkisi devam edecek. Ünlü tasarımcı arkadaşı ile birlikte FromLove adlı firmanın başına geçecek ve Apple da bu firmanın ilk müşterisi olacak.

Jony Ive ve Tasarımları

Jony Ive iPhone, iMac ve Apple Watch gibi efsane ürünlerin tasarımcısı. Bununla birlikte Apple'ın yeni yerleşkesi Apple Park'ın da tasarımı kendisine ait. Ive ayrıca iOS 7 işletim sisteminin görsellerine de imza atmıştı.

Fotoğrafları üstlerine tıklayarak daha detaylı görebilirsiniz.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS