Alita: Savaş Meleği (Alita: Battle Angel) Devam Filmi Gelecek mi?

Alita: Savaş Meleği devam filmi gelecek mi?
Alita: Savaş Meleği (Alita: Battle Angel) Devam Filmi Gelecek mi?

James Cameron'un Alita: Savaş Meleği için vizyonu tek bir filmden çok daha fazlasıydı. Avatar'ın devam filmleri için projeden çekilinceye kadar Cameron Alita'nın her bir aşamasında rol aldı. Titanik'in 1997 yılındaki muazzam gişe başarısının ardından vizyon projesi olarak seçtiği Alita'nın film haklarını Yukito Kishiro'dan satın alan Cameron büyük bir franchise yapmak üzere kolları sıvamıştı. Peki Alita'nın gişe başarısı ve eleştirmenlerin yorumlarına bakıldığında Alita bekleneni verebildi mi?

James Cameron, Gunnm adlı manganın film haklarını satın aldıktan sonra yaklaşık yirmi yıl boyunca Alita üzerinde çalıştı. Senaryosundan cyborgların tasarımlarına ve diyaloglara kadar dantel gibi işlediği projeyi milyar dolarlık bir gişe canavarına dönüştürmek isteyen Cameron, Avatar'ın devam filmlerine yoğunlaşmak için gözünün bebeği gibi baktığı projeyi Robert Rodriguez'e emanet ederek Pandora'nın dünyasına daldı.

[Dikkat! Haberin bundan sonraki kısmı Avatar: Savaş Meleği hakkında ciddi sürpriz bozanlar içermektedir.]

Alita: Savaş Meleği devam filmi gelecek mi? Güncel gişe rakamlarına bakıldığında bunun ihtimali düşük görünüyor.

Alita: Savaş Meleği devam filmi gelecek mi? Güncel gişe rakamlarına bakıldığında bunun ihtimali düşük görünüyor.

Alita, Zalem adlı gökyüzü şehrinin atıklarının düştüğü hurdalıklar arasında bulunan bir cyborg. Üç yüz yıl önceki muazzam bir teknoloji ile üretilen bu Gollumvari cyborgun hafızası silinmiştir. Yürümeyi bile zar zor başaran bir kızdan yetişkin bir savaşçıya dönüşmesine sebep olan olaylar silsilesi -ki bunların arasında hardcore robot dövüşleri, kalp sökme, organ doğrama vesaire türlü türlü vahşet var- Alita'nın geçmişini hatırlamasına yardımcı olur.

Alita eleştirmenler tarafından tabiri caizse yerden yere vuruldu. Erken IMAX gösterimleri sonrası filmin RottenTomatoes puanı onu zar zor "neredeyse taze" seviyesine çıkarırken BoxOfficeMojo filmin Amerika'daki resmi açılış hafta sonundaki gişe tahminini 21 milyon dolar olarak açıkladı. Bu rakam 200 milyon dolar yapım bütçesine sahip bir film için çok ama çok düşük. Geçen sene aynı bütçeye sahip Kara Panter (Black Panther) ise açılış hafta sonunda sadece Amerika'da 202 milyon dolar gişe hasılatı yapmıştı.

Alita: Savaş Meleği 200 milyon dolarlık yapım bütçesini ne kadar sürede çıkarabilecek?

Alita: Savaş Meleği 200 milyon dolarlık yapım bütçesini ne kadar sürede çıkarabilecek?

Bu rakamlar gösteriyor ki Alita her ne kadar bir filmler zinciri olarak planlansa da ikinci filmin çekilmesi yapımcılar açısından çok düşük bir ihtimal. Peki neden?

Alita: Savaş Meleği etkileyici bir hikayeden ziyade seyirciye adrenalin zerk etmek için çekilen bir film. Cameron'un yirmi yılı aşkın pişirdiği senaryoyu bir görsel efekt canavarına çeviren Rodriguez kendisinin de çok zevk aldığı belli olan aksiyon sahnelerine geçiş yapmakta o kadar aceleci davranmış ki o asi ergenin nasıl süper bir savaşçıya dönüştüğünü yakalamak çok zor. Alita'nın ilk sokağa çıktığında mahalle arasında amatör Motorball oynayan çocuklara katıldığı andan itibaren sonunun nasıl biteceğini açıklayan film finale neredeyse hiçbir sürpriz bırakmıyor. Arada birkaç ölüm vakasını saymazsak tabii ki! Ha bir de Zalem'in büyük kötüsünün Edward Norton olduğu sürprizini de hesaba katmazsak!


Konu hakkındaki en popüler haber: Alita: Savaş Meleği Film Eleştirisi


Alita: Savaş Meleği aslında geçtiğimiz senenin en çok beklenen ve ağızlarda bakır tadı bırakan Ölümcül Makineler filmi ile benzer bir kaderi paylaşıyor. Onun da senarist kadrosunda Peter Jackson gibi bir usta isim bulunmasına ve Shrike gibi harika bir yan hikaye sunmasına rağmen Christian Rivers'ın dokunuşları seyirciye ulaşmayı başaramamıştı. Bunda her iki filmin de hayran kitlesinin zannedildiği kadar büyük olmamasının, seyircinin hayal dünyasına sığmayacak kadar detay barındırmasının ve muhteşem finale kadar çok sayıda hikayeyi ortaya karışık servis ederek aceleci davranmasının etkisi çok büyük.

Alita: Savaş Meleği ve Ölümcül Makineler'in her ikisi de post-apokaliptik bir dünyada metal yığınlarının arasından savaşarak yolunu açan savaşçı kadınları ön plana çıkarıyor ve gişe rakamları da benzer bir gidişatı işaret ediyor.

Alita: Savaş Meleği ve Ölümcül Makineler'in her ikisi de post-apokaliptik bir dünyada metal yığınlarının arasından savaşarak yolunu açan savaşçı kadınları ön plana çıkarıyor ve gişe rakamları da benzer bir gidişatı işaret ediyor.

Alita: Savaş Meleği için özellikle Çin sinemalarındaki satışlar devam filminin kaderini belirleyecek. Mangaların beyaz perdeye uyarlanmaması gerektiği teorisini kemikleştiren Alita: Savaş Meleği ikinci filmine kendince ışık yaksa da metal yığınlarının egemen olduğu dünyaları sevmediğimizden mi, yoksa robot dövüşlerinin fazla maço kaçmasından mıdır nedir Rosa Salazar'ın kocaman gözlü savaşçısının yeni maceralarını görmek şimdilik uzak bir ihtimal görünüyor. Kim bilir! 

Sizce her iki filmin de benzer bir gidişatı takip etmesinin sebebi ne?

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS