1 Yarım Altın   =   1.636,68  TL
Yarım Altın Türk Lirası
'.$name.' Fiyatı Değişim Grafiği ';?>
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Altın Türü Alış Satış Fark
Yarım Altın 16:30 1.585,39 1.636,68 0.21

YARIM ALTIN KAÇ LİRA?

Yarım altın, Cumhuriyet altınının yarısı kadar bir ağırlığa sahip olduğu için yarımlık veya yarım altın olarak anılmaktadır. 22 ayar yarım altının ağırlığı 3,50 gramdır. Has altın olarak 3,20 grama tekabül eden yarım altın düğün, sünnet gibi özel günlerde sıklıkla tercih edilen bir yatırım aracıdır.

Yarım Altın Kaç Lira?
Yarım Altın Kaç Lira?

Yarım altının ziynet ve meskük olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Bu iki çeşit arasında altının yatırım için mi yoksa ziynet eşyası olarak mı kullanılacağına dair eskiden kişilerin niyetlerini belli eden gram farkı mevcuttur.

Ziynet ve meskük yarım altınların her ikisi de 22 gramdır. Ziynet yarım altını normalde 3,508 gram ağırlığındadır ancak bu değer 3,494 ila 3,522 gram arasında değişebilmektedir.

Bununla birlikte meskük yarım altını normal koşullar altında 3,608 gramken, bu deüer 3,601 gram ila 3,615 gram arasında değişebilmektedir. Bu gram farkları yarım altının fiyatını belirleyen unsurlardandır.

YARIM ALTIN NASIL AYIRT EDİLİR?

Çeyrek altının iki katı olarak da bilinen yarım altını ağırlığı ve arka yüzündeki tasarımı ile diğerlerinden ayırt etmek mümkündür. Arka yüzünde bir halka şeklinde sıralanan yıldızların içinde Atatürk resmi bulunmaktadır. Yarım altın da çeyrek altında olduğu gibi eski ve yeni tarihli olarak satılmaktadır.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS