Whatsapp'taki Onay İşaretlerinin Anlamı!

Whatsapp'taki Onay İşaretlerinin Anlamı!

Tüm dünyada en popüler mesajlaşma platfomu WhatsApp artık bir alışkanlık haline geldi. WhatsApp kullanıcılarının en sık sorduğu sorulardan biri gönderdikleri mesajların yanında çıkan onay işaretlerinin ne anlama geldiği.

Kullanıcıların bunu sormasının haklı bir nedeni var. Gri renkli tek onay işareti mesaj gönderildi anlamına geliyorsa mesajın karşı tarafa iletildiği anlamını taşıyan gri renkli çift onay işaretinin anlamı ne? Bunun cevebını vermeden önce onay işaretlerini açıklayalım.

WHATSAPP MESAJI OKUNDU BİLGİSİ

Kullanıcıların gönderdikleri her mesajın yanında şu dört işaretten biri görünür.

WhatsApp'taki Onay İşaretlerinin Gösterim Süreci Bu Şekildedir.

WhatsApp'taki Onay İşaretlerinin Gösterim Süreci Bu Şekildedir.

 

Saat İşareti: Mesaj henüz telefonunuzda kaydedilmiş, karşı tarafa iletilmemiştir.WhatsApp yeni duyurduğu bir özellik sayesinde mesajlarınızı İnternet'e bağlı olmadığınız zamanlarda bile telefonunuza kaydedebiliyor. Kaydedilen bu mesajların yanında saat işareti görünür. İnternet bağlantısı sağlandığı anda bu işaret yerini onay işaretlerine bırakır.

Whatsapp  Mesajınız başarıyla gönderildi. Bunun anlamı mesaj alıcının telefonuna iletildi demek değildir. WhatsApp hizmetleri alıcı ve gönderici arasında iletişim sağlayan sunucular üzerinden verilir. Mesajınızın sunucuya iletilmesi ile sunucudan göndericiye iletilmesi iki ayrı süreçtir ve ilk onay işareti sunucuya iletimi ifade eder.

Whatsapp Mesajınız başarıyla alıcının telefonuna iletildi. WhatsApp sunucusuna iletilen mesajınız karşı tarafın telefonuna iletildiği anda mesajın yanında çift onay işareti görürsünüz. Çift onay işareti mesajın okunduğu anlamına gelmez.

Whatsapp Mesajınız okundu. Mesaj gönderdiğiniz kişi mesajınızı açarak okudu ise mesajınızın yanında mavi renkli iki onay işareti görürsünüz. Karşı taraf mesajınızı WhatsApp uygulamasını açmadan, telefonunuzun ana ekranı üzerine düşen bildirim üzerinden okursa mavi onay işareti görünmez.

 


OKUNDU BİLGİSİ NE ZAMAN GÖRÜNMEZ?

Mesajınız karşı tarafa iletilmemişse ya da karşı taraf Gizlilik Ayarları kısmından okundu bilgisi gönderme seçeneğini kapatmışsa mavi renkli onay işaretleri görünmez. Okundu bildirimi göndermeyen kişiler de kendi mesajlarının karşıdaki kişi tarafından okunduğunu göremez.

Bir WhatsApp grubuna gönderdiğiniz mesaj, grubun tüm katılımcıları mesajınızı okuyuncaya kadar iki mavi onay işareti görünmez.

Karşı tarafın telefonunun kapalı olduğu durumda ya da alıcı konuşmanızı açmamışsa mavi renkli onay işaretleri görünmez.

Gönderen ve alıcılardan herhangi biri İnternet bağlantısı sorunu yaşıyor olabilir.


MESAJ OKUNDU BİLGİSİ NASIL KAPATILIR?

WhatsApp kullanıcıları bazen karşı tarafa mesajın okunduğu bilgisini göndermek istemezler. Patronundan, eşinden ya da mesajı okuduğun halde neden cevap dönmüyorsun diye şikayet eden arkadaşlarının tacizinden kurtulmak için Okundu Bilgisi'ni devre dışı bırakabilirler. Çoğu kişi için bu özellik hayat kurtarır ancak bu özelliği kapatan kişiler de kendi mesajlarının Okundu Bildirimlerini göremezler.

Okundu Bilgisi şöyle kapatılır:
WhatsApp'ın Ayarlar menüsünden Hesap>Gizlilik ayarlarına gidilir ve Okundu Bilgisi üzerindeki işaret kaldırılır.

Bu ayar sadece bireysel mesajlar için geçerlidir. WhatsApp grup sohbetlerindeki okundu bilgisini veya sesli mesajlardaki oynatıldı bilgisini kapatmanın bir yolu yoktur.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS