Toyota Uber'in Teknolojisine Talip

Toyota Uber'in Teknolojisine Talip

Ülkemizde taksicilik sektöründeki uygulamalarıyla dikkat çeken Uber aynı zamanda akıllı sürüç teknolojileri konusunda da yatırımlar yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda taksicilerle gerilimli günler yaşayan Uber, bu kez geliştirdiği otonom sürüş teknolojisini Toyota'ya satma teşebbüsü ile gündem oldu.

Google gibi dünyanın en büyük şirketlerinin de yatırım yaptığı otonom sürüş teknolojileri konusunda da büyük bir rekabet yaşanıyor. Uber da bu sahada Amerika'da test sürüşlerini başarıyla gerçekleştiren Google'ın en büyük rakipleri arasında yer alıyor. Uber, Google'ın kazandığı piyasa avantajını geliştirdiği otonom sürüş teknolojilerini ihraç ederek yakalamak için kolları sıvadı.

Toyota İle Görüşmeler Başladı

The Nikkei’nin haberine göre, Uber ve Toyota yöneticileri geçen hafta otonom sürüş sistemini Toyota’nın yeni çıkacak bir minibüsüne entegre etmek üzere görüşmelere başladı. Akıllı sistemler konusunda bir görüş alış verişi şeklinde gerçekleştiği belirtilen görüşmelerde henüz bir sözleşme imzalanmadı. Toyota tarafından Uber'ın kendi teknolojisini Japon markasına taşıyıp taşımayacakları konusunda son kararın verilmediği açıklandı. 

Yapay Zeka İle Çalışıyor

Sensörlerle donatılmış yollarda otomobilin yapay zekasının iletişime geçerek aracın konumu, yönü ve hızı gibi bilgilerinin ileri teknoloji bir algoritmaya dayanarak analiz edilmesi esasına dayanan otonom sürüş teknolojileri geleceğin teknolojisi olarak görülüyor. Her ne kadar şehirlerde sensör altyapıları buna hazır hale getirilmese de Uber ve Google gibi firmalar bu sorunu kendi araçlarına taktıkları sensörlerle aşmaya çalışıyor.

Uber sadece otomobiller için değil aynı zamanda minibüs ve kamyonların da otonom sürüş teknolojisi ile çalışabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Kamyonlar için test çalışmalarının yakında başlayacağı ifade ediliyor.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS