Yüz Tanıma Kameraları Tehlike Arz Ediyor

Yüz tanıma sistemleri akıllı telefonlardan diğer teknolojilere de sıçradı. Alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde kişileri yüz parametrelerinden tanıyan sistemlerin kullanımı yaygınlaşıyor. Peki bunların herhangi bir regülasyona tabi olmadan kullanımı doğru mu? Kişilerin hareketleri loglama imkanı tanıyan bu sistemlerin özel sektör tarafından kurulup işletilmesi doğru mu?

Türkiye de 2019 Temmuz rakamlarına göre 432 adet alışveriş merkezi bulunuyor. Özellikle büyük şehirlerde hafta sonu vakit geçirmek için hemen hemen ilk adres olan bu AVMler her geçen gün artıyor.

AVMler gibi kalabalık ortamlarda uygulanan güvenlik tedbirleri özel sektörden hizmet alınarak uygulanıyor. Metal dedektörlerinin yanı sıra güvenlik için ayrıca personel istihdamı da güvenlik şirketlerinden ihale ile temin edilebiliyor.

Son günlerde yüz tanıma sistemlerinin gelişmesiyle birlikte bunların satışları da artmış durumda. Yüz tanıma sistemi kullanan özel mülkiyete sahip merkezlerin bir regülasyona tabi olmadan kimin, ne zaman, nerede olduğu bilgisine sahip olmaları ve bunu nasıl kullanacakları soru işaretlerine sebep oluyor.

Yüz tanıma teknolojisine sahip kameraların bu bilgileri yurt dışına gönderip göndermediklerinin ve etnik demografi çıkarma faaliyetlerinde kullanılıp kullanılmadığının da tespit edilmesi önemli hususlar arasında yer alıyor.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS