Yapay Zekanın Eseri Olan Tablo Açık Artırmada

Yapay Zeka sanatçıların yerini alabilir mi?
Yapay Zekanın Eseri Olan Tablo Açık Artırmada

25 Ekim Cuma günü dünyanın en ünlü müzayede şirketlerinden biri olan Christie's sıra dışı bir açık artırmaya ev sahipliği yapacak. Yapay zeka tarafından yapılan bir tablo ilk defa açık artırmada satılacak. Tablonun 7 bin ila 10 bin dolar arasında satılması bekleniyor.

25 yaşındaki üç Fransız gencin kurduğu Obvious, sanat yoluyla yapay zekanın daha iyi anlatılması ve demokratikleştirilmesi süreçlerine destek olmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bunun için kurgusal bir Belamy ailesinin portrelerini yapay zekaya çizdirerek çeşitli platformlarda sergilemeyi başardılar. Bunlardan en sonuncusu ve dikkat çekeni Christie's müzayede evinde Edmond Belamy'nin Portresi adlı tabloyu satışa çıkarmak oldu.

Christie's yetkilileri tablonun bir bilgisayar programı tarafından çizilmesi ve satışa sunulmasının sanat tarihinde bir ilk olduğunu ve tablonun diğer sanat eserlerine kıyasla mütevazı bir fiyata satılacağını tahmin ettiklerini söyledi. Böylede yapay zeka da sanat tarihine ilk adımını atmış olacak.

Yapay Zekanın Kodunu Yazan Çocuk: Robbie Barrat

Obvious girişimini kuran Fransız gençler kodu yazan kişiler değil. Son olaya kadar bunu açıklama ihtiyacı hissetmeyen Fransız gençler kodun açık kaynak lisansı ile dağıtıldığını itiraf etti. Yapay zekaya bir tablo çizdiren kodun yaratıcısı 19 yaşında bir lise öğrencisi. Robbie Barrat adındaki dahi çocuk yazdığı kodu açık kaynak lisansıyla İnternet üzerinden paylaştı.

Barrat kendi Twitter hesabında yapay zekaya çizdirdiği enteresan tabloları paylaşıyor. Makinelerin bizi nasıl gördüğünü merak ediyorum diye Barrat'ın şimdilik 9 bini aşkın takipçisi bulunuyor. Son mesajında yapay zekaya çizdirdiği nü portreleri paylaşan Barrat:

"Genellikle makine insanları organların su damlası gibi eklendiği et olarak görüyor ve bunun sürreal olduğunu düşünüyorum." dedi.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS