WhatsApp Kullanıcıları Tehlike Altında: WhatsApp'ı Hemen Güncelleyin

WhatsApp güvenli mi?
WhatsApp Kullanıcıları Tehlike Altında: WhatsApp'ı Hemen Güncelleyin

Facebook'un sahip olduğu WhatsApp tüm dünyada 1.5 milyar kişi tarafından kullanılıyor. Financial Times'da yayınlanan bir habere göre İsrailli NSO adlı bir grup Android ve iOS işletim sistemlerinde çalışan WhatsApp kullanıcılarını hedef alan casus bir program geliştirdi.

NSO'nun geliştirdiği Pegasus adlı casus program hedef kişiyi arıyor ve telefona bakılmasına gerek kalmaksızın kendisini telefona yüklüyor. Bir kere yüklendikten sonra da telefonun mikrofon ve kamera gibi kişisel özellikleri haiz özelliklerini etkinleştirebiliyor. Ayrıca kişinin mesajlarını ve e-postalarını hiçbir iz bırakmadan tarayıp, kişisel bilgileri toplayabiliyor. Kullanıcının bulunduğu lokasyon da casus yazılımın rahatlıkla erişebildiği bilgiler arasında yer alıyor. Bu sayede nerede olduğu merak edilen bir hedefi sadece cevapsız çağrı bırakmak suretiyle takip edebiliyor.

NSO'nun Casus Programına Karşı Ne Yapılmalı?

WhatsApp dünya çapındaki 1.5 milyar kullanıcısını uyardı. Bu saldırıdan etkilenmemek için WhatsApp'ın en son sürümde kullanılması gerekiyor. Dolayısıyla kullanıcıların Google Play veya App Store üzerinden WhatsApp sürümünü bir an önce güncellemesi şart.

WhatsApp sözcüsünün, FT'ye verdiği bir röportajda "bu saldırı hükümetlere casus program geliştiren özel bir şirket tarafından yapıldı. İnsan hakları organizasyonlarını konudan haberdar ettik." şeklinde konuştu.

Bununla birlikte NSO, Pegasus adını verdikleri bu programı hükümetlerin terör ve suçla mücadele edebilmeleri için sattıklarını söyledi. Ancak programın keyfi kullanımını önlemek ya da insan hakları ihlallerini engellemek için herhangi bir kontrol mekanizması bulunmuyor. Pegasus'a sahip olan herkes dilediği kişinin bilgilerina anında ulaşabiliyor.

Araştırmacılar NSO'nun casus yazılımının çok güçlü bir araç olduğunu ve şimdiye kadar 45 ülkede masumları, gazetecileri ve muhalifleri hedef alacak şekilde kullanıldığını iddia ediyor. 


Akıllı Telefon Casusluğu Hakkındaki Diğer Haberler:

WhatsApp güvenli mi

WhatsApp Mesajları Başkaları Tarafından Okunabilir mi?

WhatsApp ve Google Casusluk Çağrısına Ne Cevap Verecek?
 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS