Tiktok'u Kaç Kişi Kullanıyor? Mark Zuckerberg Endişeli

Tiktok, Mark Zuckerberg'in en büyük rakibi haline geldi.
Tiktok'u Kaç Kişi Kullanıyor? Mark Zuckerberg Endişeli

Mark Zuckerberg'in TikTok'u sevmediği bir sır değil. Elinin altında Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya devleri bulunan ünlü iş adamı Çinli rakibine her ortamda karşı olduğunu belirtiyor. Bunun sebebi de kısaca TikTok'un bir fırtına gibi büyümesi.

TikTok 2019 yılında 738 milyondan daha fazla kez indirildi. Bu rakam Instagram ve Facebook'u açık ara geride bıraktı. TikTok'tan daha fazla indirilen tek bir uygulama var, o da WhatsApp. Facebook her ne kadar App Store ve Google Play'de zirvede bulunsa da TikTok'un hızlı bir şekilde büyümesinden rahatsız oldu.

TikTok kaç kez indirildi?

TikTok kaç kez indirildi?

TikTok, 2019 yılında şimdiye kadarki toplam 1,65 milyar indirme sayısının yüzde 44'üne ulaştı. Tek bir yıl içindeki indirme sayısı TikTok'un ne kadar büyük bir atağa geçtiğinin bir göstergesi oldu.

Çinli uygulamayı her indiren sürekli aktif kullanıcı olmuyor, ancak Facebook'un yasaklı olduğu Çin'de Duoyin olarak da bilinen TikTok neredeyse en büyük sosyal medya fenomeni oldu. Facebook, TikTok'un bazı özelliklerini kendi sosyal medyasına da kopyalasa da bunlar henüz ses getirmedi.

Öte yandan Mark Zuckerberg, Çinli bir şirket olan ByteDance TikTok'a daha fazla yaptırım uygulanması gerektiğini söyledi.

Geçen sene Georgetown Üniversitesi'ndeki bir konuşmasında Mark Zuckerberg, "WhatsApp gibi bizim hizmetlerimiz güçlü şifreleme algoritmaları ve kişisel bilgilerin korunması sayesinde dünya çapında aktivistler ve protestocular tarafından kullanılsa da Çinli uygulama TikTok bu protestoları sansürlüyor. Hayal ettiğimiz İnternet bu mu?" şeklinde konuştu.

Her ne kadar Zuckerberg kişisel bilgilerin korunduğunu iddia etse de yakın zamanda Cambridge Analytica skandalından tam anlamıyla sıyrılmış değil.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS