Tesla Cybertruck İncelemesi

Tesla Cybertruck İncelemesi

Elon Musk uzun zamandır beklenen ve Amerika'nın motorlu araç pazarında en çok işlem hacmi bulunan segmentine gümbür gümbür girmesi beklenen Cybertruck'ı medya ile paylaştı. İlk bakışta tasarımı ile görenlere karışık mesajlar gönderen Cybertruck performansı ile büyüledi. Kurşun geçirmez olarak lanse edilen camlar demir bir bilyenin karşısında dağılırken kaportası güçlü çekiç darbelerine rahatlıkla meydan okudu.

Tesla Cybertruck ilk bakışta çok çirkin bir pick-up. Ağır eleştirileri bertaraf etmek için tasarımına "sıra dışı ya da futuristik" gibi güzellemeler yapılsa da elektrikli araba sektörünün duayeni olan Tesla'nın arabası özellikle arkadan bakıldığında çirkin görünüyor. Elon Musk aracının tanıtımını yaptığında sosyal medyada Cybertruck ile dalga geçen paylaşımlar trend oldu. Bununla birlikte yine Elon Musk'ın Twitter'dan paylaştığı mesaja göre 200 bin kişi Cybertruck için ön sipariş verdi.

Tesla Cybertruck'ta altı kişi rahatlıkla oturabiliyor. Gövdesi ve camları kurşun geçirmez ama camlar canlı yayındaki testi geçemedi. Oldukça büyük bir metal güllenin fırlatıldığı camlar kırıldı ve Elon Musk derin bir iç çekişin ardından sunumunu bu kırık camların önünde tamamlamak zorunda kaldı.

Elon Musk, Tesla Cybertruck sunumunu yaparken.

Elon Musk, Tesla Cybertruck sunumunu yaparken.

Musk Twitter'da bunun sebebini "camları test etmeden önce aracın baş tasarımcısı Franz von Holzhausen kapıyı test etti. Kapıya indirdiği güçlü darbeler camın temelinde çatlaklara sebep olunca, metal bilye camı kırdı" şeklinde açıkladı ancak bu cevap çok tatmin etmedi. Zira camların kırıkları kapıdan itibaren yükselen çatlaklar şeklinde değil, lokalize bir şekilde gerçekleşti. Yine de camın temelindeki çatlakların diğer noktalardaki güçlü darbelere etkisinin bilimsel olarak araştırılması gerekiyor ki Tesla'nın son günlerde en büyük gündeminin bu olduğuna hiç şüphe yok.

Tesla Cybertruck 1,98 metre uzunluğunda. İçindeki on-board şarj üniteleri sayesinde laptop gibi sahada ihtiyaç duyulan şeyler şarj edilebilirken, ek enerji girişleri sayesinde elektrikli el aletleri beslenebiliyor. Bu açıdan bakıldığında Cybertruck sahada çalışan işçiler için biçilmiş kaftan görünüyor. Araçta 17 inçlik tamamen dijital bir ekrandan her türlü konfigürasyon yapılabiliyor.

Tesla Cybertruck Ön Konsolu

Tesla Cybertruck Ön Konsolu

Tesla Cybertruck elektrikli bir araç ve tek şarjda 804 kilometre gidebiliyor. Tabii ki bu değer Cybertruck'ın en üst modeli olan Tri-Motor AWD için geçerli. Bu model aynı zamanda 0'dan 90 saatte kilometre hıza 2,9 saniyede çıkabiliyor. bu açıdan bakıldığında Cybertruck oldukça performanslı bir arazi arabası.

Böyle bir aracı benzin ya da mazot yerine elektrikli motorla üretmenin avantajları var. Elektrikli motorlar dört, altı ya da sekiz silindirli araçlara göre daha az yer kapladığından hem daha az yük bindiriyor hem de arabanın hacmi daha verimli kullanılabiliyor.

Tesla Cybertruck Kaç Lira?

Tesla Cybertruck'ın başlangıç fiyatı 39 bin 900 dolar. Tesla bu arabaların üretiminin 2021'in başından itibaren yapılmasını planladıklarını açıkladı ancak şirketin üretim takvimi konusunda şimdiye kadar sözlerini tuttuğunu söylemek zor. Yine de şimdiden ön sipariş verilebiliyor. 100 dolar depozito ödeyen müşteriler teslimatta önceliğe sahip olacak.

Bu rakam oldukça makul görünüyor, çünkü Tesla Model 3 için depozito ücretini 1000 dolar yapmıştı. Satın almaktan vaz geçerseniz Tesla ücreti iade ediyor.

Tesla Cybertruck

Tesla üretimlere başlamak için küçük SUV modeli olan Model Y'nin üretimlerini tamamlamayı bekliyor. Model Y sahiplerine teslim edildikten sonra Cybertruck için üretim bandı hazırlanacak.

Tesla Cybertruck, Avrupa'da da satışa sunulacak, ancak bu oldukça cesur bir hamle. Zira Ford Ranger gibi Amerikalıların küçük kabul ettiği araçların Avrupa'da aşırı büyük olarak görülmesinden ötürü Cybertruck için de dar sokaklara ve park yerlerine sığmadığı eleştirilerinin gelmesi kuvvetle muhtemel.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS