Süre Doldu: TikTok ve WeChat Engellenecek mi?

TikTok Yasaklanıyor mu?

Donald Trump ile Çin arasındaki ticaret savaşlarından en büyük darbeyi alan ByteDance’e verilen süre yarın doluyor. TikTok’un Amerikan operasyonlarının satılması yönündeki talimatı yerine getirmeyen şirket yarın ne olacağını merak ediyor.

Amerikalıların kişisel bilgilerini Çin hükümetine aktardığı iddiasıyla Donald Trump hükümetinin radarına giren TikTok dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri. TikTok’un dünya çapında aktif 800 milyon kullanıcı bulunuyor. 2 milyardan fazla kez indirilen TikTok Çin’de Douyin adında hizmet veriyor. Aylık aktif kullanıcı sayısı TikTok’u LinkedIn, Twitter, Pinterest ve Snapchat’in önüne geçirmiş durumda.

20 Eylül itibarıyla TikTok AppStore ve Google Play'den yasaklanabilir.

20 Eylül itibarıyla TikTok AppStore ve Google Play'den yasaklanabilir.

TikTok üç yıl içinde çok hızlı bir şekilde yükseldi. Uygulamanın bugünkü seviyesine ulaşmak Instagram için altı yıl sürmüştü. Facebook için aynı aylık aktif kullanıcı sayısına ulaşmak dört yılı bulmuştu. TikTok 16 ila 24 yaş arası gençler arasında çok popüler. Kullanıcı kitlesinin %41’ini bu gençler oluşturuyor.

TikTok’un hızlı yükselişi Amerikan hükümetini rahatsız etmiş görünüyor. Çin’e Amerikalıların kişisel bilgilerini aktardığı iddasıyla uygulamanın geliştirici olan ByteDance’e savaş açan Donald Trump 20 Eylül’e kadar Amerika’daki operasyonların Amerikalı bir şirkete satılmaması durumunda AppStore ve Google Play’den kaldırılacağını söylemişti. Bunun üzerine harekete geçen ByteDance yönetimi aralarında Microsoft, Oracle ve hatta Walmart marketler zinciri de olmak üzere görüşmelere başlamıştı. Microsoft’un uygulamanın güvenlik riski oluşturduğunu değerlendirdikleri modüllerini düzeltecekleri açıklamasının ardından ByteDance CEO’su Zhang Yiming Microsoft ile görüşmeleri durduklarını, uygulamalarının hiçbir şekilde güvenlik riski taşımadığını söylemişti. Oracle ile görüşmelere devam edecekleri de gelen bilgiler arasındaydı.

Donald Trump seçim öncesi TikTok yasağı riskini alacak mı?

Donald Trump seçim öncesi TikTok yasağı riskini alacak mı?

Yarın itibarıyla TikTok’un ve bir diğer Çinli uygulama olan WeChat için verilen süre doluyor. Trump hükümetinin dünyanın en popüler uygulamalarından birini bir iddiaya binaen gerçekten yasaklayıp yasaklamayacakları merak ediliyor. Yakında gerçekleşecek seçimler yüzünden üzerinde epey baskı olan Donald Trump’ın böyle bir kararın arkasında durup durmayacağı yarın belli olacak.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS