Stadia Nedir? Google Oyun Sektöründe Devrim mi Planlıyor?

Stadia oyun sektöründe devrim yapmaya hazırlanıyor.
Stadia Nedir? Google Oyun Sektöründe Devrim mi Planlıyor?

Google'a göre oyun sektörünün geleceği konsollarda değil. PS, XBOX gibi oyu sektörünün milyar dolarlık satış hacmine sahip donanımlar tarih mi oluyor? Google'a göre öyle görünüyor, çünkü Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda tanıttığı Stadia servisiyle büyük bir yankı uyandıran Google oyunlara istediğiniz yerde ulaşma imkanı sağlıyor.

Oyun muazzam bir sektör. Yazılım sektörünün en büyükleri geleceğin burada olduğunun farkında ve yatırım kararlarını buna göre veriyor. Microsoft oyun görselleri üreten stüdyoları satın alıyor, Facebook gelecekte en büyük rakibi olarak Fortnite'ı görüyor ve bilişim dünyasının dev ismi Google oyun sektöründe kendi ürünleriyle devrim yapmaya çalışıyor. Çünkü artık sosyal medya platformları insanları tatmin etmeye yetmiyor. Sosyal medya platformlarının içinde sunulan oyunlardan ziyade Fortnite gibi oyunların içinde sosyalleşme trendi büyük bir hızla yayılıyor. Buna bir de VR donanımlarının desteği eklenince gelecek oyun sektöründe görünüyor.


Bu haber de konuyla ilgili: Microsoft Oyun Sektöründe Tekel Olma Yolunda!


Google bu seneki Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda kendilerinin oyun sektörüne nasıl baktıklarını etkileyici bir sunumla gösterdi. Her ne kadar Play Station ve XBOX gibi konsolları üreten rakipler rahatsız olsa da, oyun severler bu yaklaşımdan memnun. Zira Google'ın vizyonunda oyuncular istediği yerden sadece bir Chrome tarayıcı ile istedikleri zaman oyunların içine dalabilecekler, hem de Youtube'da izledikleri oyun kliplerinin tam ortasından.

Stadia Nedir?

Stadia oyun yazılımlarının ve oyuncu profillerinin konsolda değil de bulut sunucular üzerinde saklanmasına imkan veren bir bulut oyun platformu. Stadia'nın kalbinde iki önemli bileşen bulunuyor. Bunlar Youtube ve Chrome. Youtube, Stadia için tanıtım işini görmekle birlikte aslında oyun kliplerinin ortasından oyuna dahil olmak isteyenler için bir ışınlanma portalı gibi çalışacak. Chrome ise oyunlara erişim için şimdilik varsayılan internet tarayıcısı olarak çalışacak.

Stadia Nedir? Nasıl Oynanır?

Stadia Nedir? Nasıl Oynanır?

Oyuncuların en çok takip ettikleri platformlardan biri Twitch. Bu sosyal medya uygulaması üzerinden başarılı oyuncular kendi kliplerini yayınlayarak hem eğlendiriyor hem de para kazanıyorlar. Twitch üzerinden yayın yapan en popüler oyunculardan biri ayda 500 bin dolardan fazla para kazanıyor. Bu rakamlar sadece oynayanların değil, oyuncuları izlemeyi sevenlerin hacmi hakkında bir ipucu veriyor. Google de bu durumu Youtube eksenine kaydırmak istiyor. Twitch üzerinden yapılan yayınları Youtube'a kaydırmak Google açısından yeni bulut servisinin reklamını yapmak ve yaygınlaştırmak açısından kritik önemi haiz. Youtube, Stadia için herhangib bir oyunun içine giriş için ışınlanmaya davet portalı gibi çalışacak. Tabii oyununu Stadia'ya uygun olarak geliştirmeyi tercih eden firmalar için.

Fortnite sadece geçtiğimiz sene içinde 2,4 milyar dolar para kazandı. Sosyal medya devlerinin müşterilerini çalan bu online oyun platformu oyun içinde sohbet etmek, paylaşmak, birlikte etkinlik yapmak ve birşeyler satın almak için imkanlar sunuyor. Her ne kadar Stadia projesi üzerinde uzun zamandır çalışıldığı bilinse de rol model olarak Fortnite'ı aldığını tahmin etmek zor değil. Stadia, oyun platformu içinde sosyal medya geliştirmek için Google'ın en büyük kozu olacak.

Stadia Hangi Tarayıcılarda Desteklenecek?

Google şimdilik Chrome ve Chromecast tarayıcıları Stadia için varsayılan platform olarak duyurdu. Bununla birlikte Android destekli cihazlarda Stadia servisinden faydalanmak mümkün olacak. Uzmanlar Stadia'nın iOS desteğinin veya Apple'ın Safari tarayıcısında oynanıp oynanamayacağını merak ediyor. Google ileride daha fazla tarayıcıyı destekleyeceklerine dair söz verdi ancak henüz bir takvim açıklamadı.

Google Stadia istediğiniz yerden Chrome üzerinden bağlanabileceğiniz bir platform.

Google Stadia istediğiniz yerden Chrome üzerinden bağlanabileceğiniz bir platform.

Stadia'da Hangi Oyunlar Olacak?

Google'ın önündeki en büyük engellerden biri oyun geliştiricilerini Stadia'ya çekmek olacak. Kendi kurduğu Stadia Oyun ve Eğlence Stüdyoları üzerinden kendi içeriklerini hazırlayacak olasa da bunun yeterli olmayacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla diğer oyun geliştiricilerin desteği şart. Konferansta yüzden fazla geliştiricinin Stadia için yazılım kitine sahip olduğunu açıklayan Google bu konuda ortaklık kurma çalışmalarına başladı.

Google, sunucu tarafından Linux işletim sistemini kullanıyor. Bunun oyun geliştiriciler için anlamı oyunlarından Stadia'ya bir port açmaları gerektiği, ancak bunun için nasıl bir teşvik alacakları henüz belli değil. Google, oyun geliştiricilerinin olmazsa olmazlarından iki büyük yazılım ürünü olan Unreal ve Unity ile uyumluluk çalışmalarına da başladı.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS