Netflix Black Mirror Seyircilerinin Bandersnatch Tercihlerini Kaydediyor

Black Mirror takipçilerini şok eden bölüm Bandersnatch interaktif bir seyir imkanı sunuyor.
Netflix Black Mirror Seyircilerinin Bandersnatch Tercihlerini Kaydediyor

Teknoloji firmaları kişisel bilgileri topluyor ve bunları hedef bazlı reklam göstermek için ve başka kim bilir ne maksatla kullanıyor. Bu artık bir sır değil. Bunların arasına son zamanlarda büyük bir seyirci kitlesine ulaşan Netflix de eklendi. Netflix'in Black Mirror dizisinin interaktif bir bölümü olan Bandersnatch izleyen kullanıcıların tercihlerini kaydettiği tespit edildi.

Araştırmacı Michael Veale, GDPR regülasyonu kapsamında Netflix'ten kişisel bilgilerini göndermelerini istedi. Netflix Veale'in kimlik doğrulamasını yaptıktan sonra kendisine gönderdikleri bilgilerin ne anlama geldiğini açıklayan bir pdf dosyası ve sitedeki tercihlerini içeren bir CSV dosyası gönderdi. Netflix'in kişisel bilgilerin korunması kapsamında GDPR yükümlülüklerini yerine getirdiği muhakkak, ancak özellikle Bandersnatch'teki gibi kullanıcının tercihlerinin de kaydedildiğini bildirmemesi bir sorun teşkil ediyor.

Netflix seyircilerin tercihlerini analiz ederek karşılarına onların seveceği türden içerik çıkarma konusunda en başarılı firmalardan biri. Hatta gösterdiği filmlerin posterlerini bile kişilerin tercihlerine uygun bir şekilde seçen firmanın algoritması iş dünyasında çok başarılı bulunuyor. Bununla birlikte kişisel bilgilerin nasıl kaydedildiği ve kullanıcıları bunlar hakkında bilgilendirme konusunda Netflix'in de yapması gereken ödevler var.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS