Nefes Alan "Yakıtsız" Roket Uzay Yolculuğunda Çığır Açtı

Havadaki oksijeni yakarak uçan roket devrim yaptı.
Nefes Alan "Yakıtsız" Roket Uzay Yolculuğunda Çığır Açtı

Bir İngiliz firması roket teknolojisinde devrim niteliğinde bir buluşa imza attı. Reactor Engines, uzaya sesten hızlı bir şekilde gidebilmenin önünü açtı. Nefes alan roket adını verdikleri teknoloji sayesinde roketlerde oksijen tankı bulundurma devri kapanıyor.

Reactor Engines, roket teknolojisinin en büyük problemlerinden birini çözdü. Roketlerin uçabilmesini sağlayan yakıt depolarını tarihe gömen teknoloji sayesinde daha hafif ve uçağa benzeyen uzay araçları yapmak mümkün olacak.

Geleneksel bir rokette yakıt tankı bulunmak zorunda. Roketin hareket ettiği süre boyunca bu yakıt tankındaki sıvı oksijen yakılarak, bir itme kuvveti oluşturuluyor. Yakıt bittiğinde roketin uçuşu da sona eriyor. Bu sebeple yakıt tankları mümkün olduğunca büyük tutularak menzil artırılıyor. Bu da roketin ağırlığını artırdığından performansına kötü etki ediyor.

Reactor Engines, nefes alan roketi sayesinde altında kocaman bir balon varmış gibi görünen roket tasarımlarını tarihe gömmeye hazırlanıyor, çünkü bu roket deposundaki sıvı oksijeni değil, havadaki oksijeni yakarak hareket ediyor. Bu sayede yakıt sıkıntısı çekmiyor. Teknolojinin bir diğer şaşırtan özelliği de havadaki oksijenin yakılması sonucu ortaya çıkan 420 derecelik sıcaklığı saniyenin 12'de biri gibi çok kısa bir sürede soğutabilmesi. Böylece aşırı ısınan parçacıklar rokete zarar veremiyor.

Reactor Engines, ilk testleri başarıyla geçti. Nefes alan roket saatte 4023 kilometre hızla yol alabiliyor.


Uzay yolculuğu hakkındaki en popüler haber:

Roket

SpaceX İsrail'in Robotunu Ay'a İndirecek

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS