Momo İntihar Oyunu Çocukları Tehdit Etmeye Devam Ediyor

Momo
Momo İntihar Oyunu Çocukları Tehdit Etmeye Devam Ediyor

Son zamanların en korkunç ve tehlikeli trendlerinden biri olan Momo İntihar Oyunu çocukların kabusu haline geldi. WhatsApp, Youtube ve Facebook'daki hesapları ile gençlere kendisiyle iletişim kurmaları için meydan okuyan Momo, Arjantin'deki 12 yaşındaki bir kız çocuğunun intiharından sorumlu olarak arananlar listesinde.

Mavi Balina'nın özellikle çocukları hedef almasının ardından İnternet'te yeni bir tehlike daha ortaya çıktı. Çocukların korkularını ve saflıklarını kullanarak onlardan bilgi sızdıran ve daha da kötüsü onlara tehlikeli talimatlar gönderen Momo, şimdiye kadar bir çocuğun canını aldı.

Momo Nedir?

Momo, hastalık ve korkunç bir yüzün arkasındaki sosyal medya hesaplarının sahibi olan kişi veya kişilere verilen bir isim. İlk defa Facebook'ta bilinmeyen bir numarayı paylaşarak, takipçilerine bu numarayla irtibata geçmeleri için meydan okuyan Momo, kendisiyle iletişime geçen kişilere onlar hakkında elinde gizli bilgiler olduğunu söyleyerek küfür ve tehdit ediyor. Siber güvenlik uzmanlarına göre bu trend, bilgi sızdırmak için yaratılan yöntemlerden sadece biri.

Momo, Midori Hayashi adlı Japon bir sanatçının Instagram hesabından paylaştığı bir çizim. Japon sanatçının Momo ile bir ilgisi yok, ancak sanatçı bu korkunç yüzü çizen kişi olarak şu sıralar eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Anne Kuş olarak da adlandırılan Momo, gagaya benzer uzun ve kulaklarına kadar uzanan bir ağız ve pörtlek gözlerden oluşan hastalıklı bir yüzden ibaret.

Momo, Arjantin'deki küçük kız çocuğunun intiharından sorumlu tutulması sebebiyle dünya basınında büyük yankıya sebep oldu ancak bundan önce de var olduğu biliniyor. Arjantin polisi hala bu intihar olayından sorumlu tutulan kişi veya kişileri arıyor.

Momo İntihar Oyunu Nedir?

Momo üç farklı ülkeye ait telefon numaralarını kişilerle irtibata geçmek için kullanıyor. Bu telefon numaraları Japonya, Meksika ve Kolombiya'ya ait. Aşağıdaki numaralar Momo'nun kullandığı telefonlara ait. Bunlardan ilki Japonya, ikincisi Meksika ve sonuncusu ise Kolombiya telefon operatörlerine ait. Numaraların son dört hanesi haberi okuyan çocukların güvenliği için gizlenmiştir.

+8134510****
+57313529****
+522668173****

Bu telefon numaraları ile kendisi ile irtibata geçen kişilere belli talimatlar veren Momo, kişinin bu talimatlara uymaması halinde onlara çok korkunç görüntüler gönderiyor. Bu görüntülerden kurtulmak isteyen ve Momo'yu sosyal medya hesaplarından nasıl engelleyeceğini bilmeyen kişiler de talimatlara uymak zorunda kalıyor. Özellikle küçük çocukları onları öldüreceği veya ailelerine zarar vereceğini söyleyerek korkutan Momo, kurbanlarını çabucak etkisi altına alıyor. İnsanların telefon numaralarını bulma konusunda yetenekli olduğu bilinen Momo'nun psikolojik sorunları olaran bir hacker olabileceği de değerlendiriliyor.

Dünya çapında milyonlarca kişi Momo'ya mesaj göndererek kendileriyle konuşmasını bekliyor.

Dünya çapında milyonlarca kişi Momo'ya mesaj göndererek kendileriyle konuşmasını bekliyor.

İnternet'te bir fenomen haline gelen bu üç telefon numarası bu aralar gençlerin odağı oldu. Gençler Momo'nun kendileriyle iletişim kurması için bu numaraları telefon rehberlerine ekleyerek Momo'ya mesaj gönderiyor. Momo bu mesajların hepsine cevap vermiyor ancak Momo ile iletişime geçebilmek çok heyecanlı göründüğü için milyonlarca kişi hala Momo'nun kendilerine cevap vermesini bekliyor. Yani Momo'nun kurbanlarını aramak gibi bir çaba sarfetmesine gerek kalmıyor. Kurbanları çok heyecanlı olduğunu düşündükleri için Momo'nun ayağına gidiyor.

Momo ile iletişime geçmeyi başaran kişilere ise bu haberde yayınlanamayacak kadar korkunç görüntüler gönderiyor vebu görüntülerden kurtulmak istiyorlarsa talimatlara harfiyen uymaları gerektiğini söylüyor.

Enteresan olan şu ki Momo aslında sadece İspanyolca konuşuyor. Dünya çapında trend haline geldikten sonra ise yüzlerce taklidi ortaya çıkmış durumda.

Momo'dan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Aileler özellikle çocuklarının telefon rehberlerini kontrol ederek bilinmeyen kişilere ait telefon numaralarını silmeli. Çocuklarını bilinmeyen kişilerden gelen mesajlara dair uyarmalı. Çünkü her ne kadar son zamanlarda insanlar Momo'nun telefon numarasını kendileri ekleyerek ona ulaşmaya çalışsa da Momo bunlardan çoğuna cevap vermiyor. Kendisi de kurban arayışında olan Momo, farklı platformlarda paylaşılmış telefon numaralarını kullanarak insanlarla iletişime geçiyor. Gönderdiği mesajlara cevap veren kişilerle bir sonraki aşamaya geçen Momo, cevap alamadığı kişilerden bir süre sonra vazgeçiyor.

Bununla birlikte çocukların online aktivitelerinin sürekli gözlenmesinde fayda bulunuyor. Çünkü Momo, iletişimi canlı tutmak ve ebeveynlere yakalanmamak için çocuklardan sohbet geçmişini temizlemelerini de isteyebiliyor.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS