Megabayt mı Megabit mi?

Megabit ile megabayt arasındaki fark nedir?

İnternet hız testi yapan ya da dosya transfer eden kişilerin en sık kullandığı ve bununla birlikte en sık karıştırdıkları kavramlar arasında megabit ve megabayt yer alıyor. Hız testi sonuçlarını okurken hangisini kullanmak lazım? Dosya transferi megabayt ile mi yoksa megabit ile mi açıklanır? Megabit ile megabayt arasındaki fark şu şekilde.

Megabayta geçmeden önce bit ile bayt arasındaki farkı anlamak gerekiyor. 1 bayt, 8 bite tekabül ediyor. Dolayısıyla bayt nicelik olarak bitten daha büyük bir kavram. Bu ikisinin birbirinin yerine kullanılabildiği durumlar mevcut, ancak birimler arasındaki dönüşümü iyi yapmak lazım. Bit ile bayt arasındaki en temel farklardan biri de yazılışlarıdır. Küçük b harfi ile yazılan bittir. Büyük B harfi ile yazılan nicelik ise bayttır.

İnternet hızından bahsederken megabayt ya da megabitin her ikisini de kullanmak mümkün, ancak eğer hız megabayt cinsinden hesaplanmışsa bunu bite çevirmek için 8 ile çarpmak gerekiyor. İnternet hız testi sonuçlarına bakılırken megabit ya da megabaytın tek başına kullanılmadığına da dikkat etmek lazım. Zira hızdan bahsedilirken saniyede ölçülen değer baz alınmaktadır. Dolayısıyla saniye başına düşen megabit ya da megabaytı ifade ederken megabit/saniye ya da megabayt/saniye demek doğru. Geleneksel olarak hız testi uygulamalarında sonuçlar bit cinsinden yani megabit/saniye ya da megabit/sn olarak verilir.

1 Megabit/sn, 1 Megabayta eşit değildir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere bayt, 8 bite tekabül etmektedir. Dolayısıyla 1 Megabayt/saniye, 8 Megabit/saniyeye eşittir.

Bayt ise daha çok dosya boyutlarının hesaplanmasında tercih edilir. Hız ile ilgili bahsi kapatmadan önce özetlemek gerekirse Turkcell’den aldığınız internet hizmetinin hızından bahsederken megabit/saniye demek en doğrusu.

Bayt kelimesi dosya boyutlarını ifade ederken kullanılır. Bir dosya 780 megabayt olabilir. Bit kelimesi dosya boyutlarından bahsederken kullanılmaz. İnternetten indirdiğiniz bir film birkaç yüz megabayt olabileceği gibi görüntü kalitesine bağlı olarak birkaç gigabayt da olabilir. Dosya boyutlarından bahsederken saniyeden bahsetmeye gerek yoktur. İşin içine saniye girdiğinde önemli olan hızdır.

Megabit ile megabayt arasındaki en geleneksel fark ilkinin internet hızını ifade etmek için kullanılırken, ikincisinin dosya boyutlarını açıklamak için kullanılmasıdır. Hızdan bahsederken tabii ki de sonuna saniye gibi süre bilgisi de eklenmelidir.

Megabit ile megabayt arasındaki fark nedir

İnternet hızınızı ücretsiz olarak ölçebilirsiniz: İnternet Hız Testi

Megabit ile megabaytı birbirine karıştırmak ölümcül bir hata mıdır? Evet, yanlış kullanmak sekiz katlık bir cinayete eş değerdir ve yanlış kullanan kişinin ağzının ortasına kürekle vurmak lazım gelir. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS