Masaüstü Bilgisayar Satışları Son 8 Yılın En Çok Artışını Gösterdi

Masaüstü Bilgisayar Satışları Son 8 Yılın En Çok Artışını Gösterdi
Masaüstü Bilgisayar Satışları Son 8 Yılın En Çok Artışını Gösterdi

İki farklı şirketten yapılan araştırmalara göre masaüstü bilgisayar pazarı 2011 yılından bu yana ilk kez artış gösterdi. Bu pazarın yöneldiği taraf konusunda, iki şirketin ortak düşüncesi olsa da, analizlerinde farklılıklara sahipler.

Bu yükselişe neyin sebep olduğu konusunun temelinde Windows 10 tarafından yapılan güncellemeler olduğu düşünülüyor. Çünkü Windows 7 versiyonuna tüm desteği keseceğini bildirdikten sonra, işletmeler makinelerini mecburen yükseltmek zorunda kaldırdılar. Bu da otomatik olarak satışların artmasına neden oldu.

Dünya genelindeki sevkiyatlar % 2,7 gibi bir oranla artarak 270 milyon cihaz sınırına kadar yükseldi. Yaklaşık 900 milyon cihazda Windows 10 işletim sistemi kullanılıyor. 500 milyon cihazında hala Windows 7 sistemini kullandıklarını düşünürsek ve bunlarında mecburen bilgisayarları değiştirmek zorunda kalacağı için bu pazarın büyüme potansiyelinin çok daha fazla olacağı aşikar.

En Çok Satış Yapan Bilgisayar Firmaları Hangileri?

2019 yılında yapılan araştırmalar gösteriyor ki sonradan piyasaya giren, ancak müthiş atılım yapan Lenovo en çok satanlarda başta görünüyor. HP ve DELL markaları da onu takip ediyor.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS