'LinkedIn' Sosyal Medya Güven Raporunda Açık Ara Zirvede

LinkedIn en fazla güven veren sosyal medya seçildi.
'LinkedIn' Sosyal Medya Güven Raporunda Açık Ara Zirvede

Sosyal medya platformları her ne kadar son zamanların ikinci hayat gerçeği olsa da hepsi aynı derecede güven vermiyor. Milyarlarca takipçisi olan Facebook, WhatsApp, Instagram, Snapchat, LinkedIn ve Youtube gibi sektörün en büyükleri yalan haberler, kullanıcıların izinsiz takip edilmesi, kullanıcı dostu tasarım, alakalılık gibi bir çok parametrede sınıfta kalabiliyor. Peki sosyal medya platformlarından hangisi kullanıcıya en çok güven veriyor?

BusinessInsider, sosyal medya platformlarını altı temel başlıkta incelemeye aldı. Bunlar: Güvenlik, Doğruluk, Takipçiler, Kullanıcı Tecrübesi, Paylaşımlar ve Alakalılık. Rapora göre bazı sosyal medya devleri güvenlik ve doğruluk parametrelerinde sınıfta kaldı. Bazıları ise her birinden makul derecede puan alarak ortalama bir seviyede tutunmayı başardı.

Rapora göre sosyal medya platformları arasında açık ara bir isim öne çıktı. LinkedIn, altı kriterin hemen hemen hepsinde zirvede puan alarak lider olmayı başardı. LinkedIn'in Facebook, Youtube, Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarından önde olmasının sebepleri ise şunlar.


Konu ile ilgili en popüler haber: Facebook Hacklendi


LinkedIn daha çok profesyonellerin kullandığı bir platform ve dolayısıyla kullanıcıların kullandığı dil ve birbirine yaklaşımları daha seviyeli. Bununla birlikte LinkedIn kullanıcılarından çok fazla kişisel bilgi toplamıyor, dolayısıyla güvenlik konusunda riske atılacak çok fazla bilgi olmadığından daha güven verici bir ortam olarak görülüyor.

LinkedIn kullanıcıları daha seçici ve kaygılı. Dolayısıyla topluluktaki diğer insanlarla diyalog kurarken daha sağlıklı düşünebiliyor. Bu da LinkedIn üzerinde üretilen içeriklerin ve paylaşımların daha kaliteli olmasına imkan sağlıyor.

LinkedIn üzerinde üretilen içerikler kariyer odaklı yaklaşan kişiler tarafından üretiliyor. Ayrıca şifkerler de profesyonellerin algısına yönelik paylaşımlarda bulunuyor. Bu da içeriklerin belli bir çizgide kalmasını ve içerik dilinin de saygılı olmasını sağlıyor. Dolayısıyla site ve LinkedIn mobil uygulaması üzerindeki paylaşımlar daha hedefodaklı, dürüst, ikna edici ve güvenilir olarak görülüyor.

Facebook'un Cambridge Analytica skandalı gibi olaylar sosyal medya platformlarına duyulan güveni zedelerken kullanıcıları alternatif arayışlara sürüklüyor. Bu ve benzeri olaylar sebebiyle ve kullanıcılara sunulan servislerin belli bir tatmin seviyesinden yavaş yavaş da olsa sürekli azalması Twitter'ın aylık kullanıcı sayısının sürekli düşmesi gibi sonuçlara sebep olabiliyor.

Sosyal medya platformlarından hangisine daha fazla güveniyorsunuz? Cambridge Analytica skandalı çerçevesinde Facebook'un kullanıcı bilgilerini sattığı iddiaları sizi endişelendirdi mi?

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS