Kara Delik Fotoğrafı Nobel Fizik Ödülü Getirdi

Kara Delik Fotoğrafı (2019)

Kara delikler Einstein’ın görecelik teorisinden beri bilim dünyasının gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Her ne kadar teorinin babası olsa da Einstein’ın kendisi dahi kara deliklerin varlığına şüpheyle yaklaşıyordu ancak 1965 yılındaki Oxfordlu bir profesör bunun mümkün olduğuna dair matematiksel modeli ortaya koyunca teori sırtını sağlama aldı. Bununla birlikte kara deliklere dair tüm bilgiler gerçeğe yakın tahminlerden öteye geçemiyordu.

Reinhard Genzel ve Andrea Ghez adlı iki bilim insanı Samanyolu Galaksi’sinin merkezindeki gök cisimlerinin bir kara deliğe doğru çekildiğine dair tahminleri sonucu dünyanın en büyük teleskoplarının da desteğiyle araştırmalarını bu alana yoğunlaştırdı. Samanyolu’ndaki Sagittarius A adlı bölgesindeki bazı yıldızların çok büyük hızlarla spiral çizdiğini farkeden ikili bunun bir kara deliğin ispatı olduğunu açıkladı. Ardından geçen sene gelen ilk kara delik fotoğrafı bu gizemli fenomenin gerçek olduğunu ispatlamış oldu. Genzel ve Ghez de bu buluşu yapana iki bilim insanı olarak bu seneki Nobel Ödülleri’nde fizik alanında kupayı eve götürdü. Genzel ve Ghez ödülü bir başka bilim insanı ile paylaştı.

Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez 2020 Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. Üçlü kara delikler üzerine yaptıkları çalışmaları ile biliniyor.

Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez 2020 Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı. Üçlü kara delikler üzerine yaptıkları çalışmaları ile biliniyor.

Oxfordlu profesör Roger Penrose 1965 yılında kara deliklerin varlığını matematiksel olarak ispatladı. Bu devasa isimlerin çekim kuvvetinin ışığı bile bükebildiğini ispatlayan Penrose Nobel ödül komitesinin radarından kaçmadı. Geçen seneki ilk kara delik fotoğrafının çekilmesinde yöntemlerinin büyük katkısı olduğunu düşünen komite 2020 Fizik Ödülü’nün yarısını Penrose’a verdi. Ödülün diğer yarısını ise Genzel ve Ghez paylaştı.

Nobel Ödülleri yaklaşık 1.1 milyon dolar değerinde ama bilim dünyası için ayrı bir yere sahip. Sinema dünyasının Oscar ödüllerine karşılık gelen Nobel ödüllerinin herhangi birini kazanan bilim insanları kendi alanlarında rock star muamelesi görüyor. Ülkemizden ilk Nobel ödülünü kazanan kişi 2006 yılında Orhan Pamuk olmuştu. Pamuk’un ödülü komitenin siyasi kararlar aldığına dair itirazlara sebep olsa da Prof. Dr. Aziz Sancar’ın 2015 yılında DNA’nın kendisini nasıl onardığı ve gen yapısını koruduğuna dair çalışmaları ile Kimya dalında kazandığı ödüle itiraz eden olmadı.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS