Kaios Nedir? Kaios Telefonlarda WhatsApp Nasıl Yüklenir?

KaiOS işletim sistemi nedir? KaiOS telefonlarda WhatsApp nasıl yüklenir?
Kaios Nedir? Kaios Telefonlarda WhatsApp Nasıl Yüklenir?

Kaios son zamanların yükselen trendlerinden biri. 250 MB hafızaya sahip tuşlu telefonlarda bile çalışabilen bu yeni işletim sistemi az yer kaplaması ve neredeyse akıllı telefonlardaki temel özellikleri tuşlu telefonlara taşıması sebebiyle oldukça fazla telefonda kullanılıyor.

KaiOS ya da Kai işletim sistemi 4.5G ve LTE de dahil olmak üzere tüm yeni mobil haberleşme teknolojilerini destekliyor. HTML5 standartı üzerine bina edilen bu minik işletim sistemi CSS ve Javascript programlama dilleri ile geliştirilmiş. Aslında bu işletim sistemi Firefox tarayıcısını da geliştiren Mozilla tarafından geliştirildi ancak 2016 yılından sonra Mozilla KaiOS çalışmalarını durdurdu. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki düşük donanım konfigürasyonuna sahip cihazlarda çalışan KaiOS 50 milyondan fazla telefonda çalışır durumda. 2019’un sonuna doğru 150 milyondan fazla telefonda KaiOS işletim sistemi kullanılması planlanıyor.

Mobil cihazlarda çalışan işletim sistemleri PC gibi büyük donanımlara sahip cihazlarda koşan Windows, Ubuntu (Linux) gibi işletim sistemlerinden çok daha önem kazanan bir konu. Zira kullanıcı alışkanlıkları mobil cihazlara doğru kaydıkça bu cihazların düşük performanslı donanımı üzerinde koşan ve kullanıcının her istediğine cevap verebilen bir işletim sistemi yazmak oldukça zor bir iş. Bu sebeple mobil işletim sistemleri ve dolaysıyla KaiOS geleceğin en önemli trendlerinden biri olarak görülüyor. KaiOS da özellikle tuşlu telefonların yer aldığı sektörde en başarılı işletim sistemlerinden biri.

iPhone’lar iOS İşletim Sistemi Kullanırken Samsung Android’i Tercih Ediyor

Akıllı telefon pazarında mobil işletim sistemi kavramı çok yeni bir kavram değil aslında ama Apple, Google ve Samsung gibi büyük telefon üreticileri kendi işletim sistemlerini geliştirmiş durumda. Apple iPhone ve iPad gibi son kullanıcı ürünlerinde kendi geliştirdiği iOS’u tercih ederken Google zaten kendi ürünü olan Android işletim sistemini kullanıyor. Google’ın mobil işletim sistemi olan Android, sadece Pixel gibi telefonlarda değil, Samsung’un hemen hemen tüm akıllı telefonlarıyla birlikte Huawei gibi markaların telefonlarında da kullanılıyor.

iOS ve Android gibi mobil işletim sistemlerini KaiOS’tan ayıran en büyük fark üzerinde koştukları telefonların donanımının belli bir performansa sahip olması gerektiği. KaiOS'un koştuğu telefonlarda iOS veya Android’i çalıştırmak neredeyse imkansız. Dolayısıyla tuşlu telefonlar gibi daha ucuz konfigürasyona sahip cihazlar KaiOS’u tercih ediyor. Tuşlu telefonlar her ne kadar akıllı telefonların gölgesinde kalsa da gelişmiş ülkelerde aileler çocuklarının telefonlara bağımlılıklarını kontrol altına alabilmek için daha düşük özellikli telefonlara yöneldiğinden yeniden trend haline geliyor. Bu durumda da KaiOS’un pazar payının giderek artacağı tahmin ediliyor.

Piyasada Nokia 8110 4G, Cat B35 ve Nokia 800 Tough model tuşlu telefonlarda KaiOS işletim sistemi kullanılıyor.

KaiOS'ta WhatsApp nasıl yüklenir?

KaiOS'ta WhatsApp nasıl yüklenir?

KaiOS’ta WhatsApp Nasıl İndirilir?

KaiOS’un da Google Play ya da AppStore gibi kendi uygulama mağazası var. Bu mağazaya girerek WhatsApp’ı indirmek mümkün oluyor. Bunun için telefonun Uygulamalar menüsünün altındaki JioStore, KaiStore ya da Mağaza ikonlarına basın. Yana kaydırarak Sosyal’i seçtiğinizde içinde WhatsApp’ın da olduğu bir liste görünecek. Buradan WhatsApp’ı seçin ve telefonun menüsüne göre TAMAM, SEÇ ya da İNDİR’i seçerek onaylayın.

Bu işlemlerin ardından WhatsApp KaiOS işletim sisteminde kurulmuş olacaktır.  

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS