İşte İlk "Kara Delik" Fotoğrafı

İşte Kara Deliklerin İlk Gerçek Fotoğrafı
İşte İlk "Kara Delik" Fotoğrafı

Kara delikler bilim dünyasının en gizemli, sinema filmlerinde baş rol oynayacak kadar görkemli konularından biri olsa da şimdiye kadar kimse kara deliklerin neye benzediğini görmedi. Kara delikler hakkındaki yayınların hepsi ortasında maddenin muazzam derecede yoğun olmasından ötürü hiçbir nesnenin kaçamayacağı kadar büyük bir çekim gücünün şiddetini teorik olarak ortaya koyuyor, ancak herkesin bu görkemli gök cisimlerini görmek için can attığı bir gerçek.

Bizim de içinde yaşadığımız galaksi olan Samanyolu'nun tam ortasındaki Sagittarius A ve Virgo adındaki yakın bir galaksinin tam merkezinde yer alan M87 iki hafta boyunca gözlendi ve tüm bilgiler süper bir bilgisayarda toplandı. Bu bilgisayarda işlenen bilgiler ilk kara delik fotoğrafının oluşturulmasına olanak sağladı.

Kara Delik Fotoğrafı Nasıl Çekildi?

Kara deliklerin merkezindeki madde yoğunluğu sonsuz olarak kabul ediliyor. bu yüzden yanına yaklaşan hiçbir cismin sonsuz yoğunluktan kaynaklanan yer çekiminden kaçması mümkün değil. Bununla birlikte kara delikler çok ama çok büyük gök cisimleri. Öyle ki Sagittarius'un kütlesi Güneş'ten 4 milyon kez daha yoğun ve kendisi Güneş'ten 30 kat daha büyük. Bununla birlikte Dünya'da 26 bin ışık yılı uzakta olduğu için Ay'ın yüzeyindeki bir golf topu kadar küçük görünüyor.

Peki bu kadar uzakta bulunan iki kara deliğin fotoğrafı nasıl çekildi? Burada teknoloji devreye giriyor. Dünyanın çeşitli noktalarında bulunan teleskoplar bir simülasyon yazılımı aracılığı ile Dünya büyüklüğündeki kocaman bir teleskop gibi davranmak üzere sanal olarak birleştirildi. Bu teleskoplar 2017 Nisan ayında bir hafta boyunca iki büyük kara delikten yayılan radyasyon seviyelerini ölçtü. Kara delikler devasa büyüklükte ve etrafındaki gaz dönencesi çok sıcak olduğundan etrafından radyasyon yayılıyor. Şili, Hawaii, Arizona, Güney Kutbu ve dünyanın birçok yerindeki teleskoplar bu radyasyon seviyelerini topladı.

Aslında bu kadar çok bilginin toplanması teknolojik olarak çok mümkün değildi. Hard disk teknolojisinin bir gecede 1 petabayt datayı depolayabilmesi mümkün olduğu zaman deneyi gerçekleştirmek mümkün oldu. Beş yıl önce teleskoplardaki bilgiyi depolayabilmek için terabayt düzeyinde hard disk bulmak mümkün değildi.

Bütün dünya teleskoplardan dağıtık bir şekilde toplanan bilgilerle oluşturulmuş ilk kara delik görselini hayretle karşıladı. Daha önce bilgisayar ortamında üretilen ya da sanatçıların çizdiği kara delik tasvirlerinden çok farklı olmasa da biraz daha bulanık ama gerçek bir fotoğraf var karşımızda.

Önceki Kara Delik Tasvirleri

Kara delik

Kara delik

Kara delik

Kara delik

Kara delik


KARA DELİKLERLE İLGİLİ SİTEDEKİ EN POPÜLER HABER:

Kara delik

Dönen Kara Delikler Yıldızlararası Yolculuğun Anahtarı Olabilir

 

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS