İran Camilerinde Bitcoin Madenciliği Furyası

İran Camilerinde Bitcoin Madenciliği Furyası

Bitcoin madencileri yüksek maliyetler yüzünden sürekli yeni yollara başvuruyor. Bitcoin madenciliği yapabilmek için gerekli olan yüksek işlemci ve kaynak gücüne tekabül eden elektrik maliyetini azaltmak için yöntem geliştiren madencilerin hedefi bu kez camiler oldu. İran'da elektrik ücretsiz olduğu için camiler bitcoin madencilerinin gözdesi oldu.

Elektrik maliyeti bitcoin madencilerinin en çok muzdarip olduğu kalemlerden biri. Bununla birlikte bunu azaltmanın en azından kısa vadede bir çözümü yok gibi. Bu sebeple madenciler de bitcoin kazanabilmek için devletin imkanlarını da kullanabiliyor. Çalıştıkları iş yerlerinin kaynaklarını kullananlar bir yana elektriğin ucuz olduğu uzak ülkelerde sunucu kullananlar mevcut.

Bitcoin madencilerinin yeni durağı camiler oldu. İran'da camilerde elektrik ücretsiz. Ülkedeki birçok caminin elektrik masrafını devlet karşılıyor. Camilerin elektriğine bitcoin madenciliğinde kullanılan donanımı bağlayarak gece gündüz elektrik çeken uyanıklar devletin radarına takıldı. İran genelinde geçen ay elektrik tüketiminin yüzde beş oranında artış göstermesi üzerine şüphelenen yetkililer en fazla güç tüketen yerleri takibe aldı. Camilerdeki enerji tüketiminin normalden çok daha fazla olduğunun farkedilmesi üzerine başlatılan inceleme sonucunda bitcoin madencilerinin oyunu ortaya çıktı. Bitcoin madenciliği için camilerin enerji sistemlerinden faydalanan madencilerin başı hükümet yetkilileriyle dertte.


Bitcoin Madenciliği İle İlgili Diğer Popüler Haberler

 

via GIPHY

Nükleer Santralde Bitcoin Madencileri Yakalandı

Bitcoin Madenciliği Tehlikede

Apple Bitcoin Madenciliğini Yasakladı
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS