iPhone ve iPad Nasıl Yedeklenir?

iPhone, iPad ve iPod Touch Nasıl Yedeklenir?
iPhone ve iPad Nasıl Yedeklenir?

Telefonunuzu kaybettiğiniz zaman bile içindeki tüm bilgilere erişmeniz mümkün. Tabii ki bunun için önceden yedeğini almış olmanız gerekiyor. Yedekleme işlemi uzun sürebiliyor ama beklediğinize değiyor. Peki hangi iOS cihazların yedeği alınabilir? iPhone ve iPad nasıl yedeklenir?

Yedekleme işlemi aslında bilgilerinizin bir kopyasını çıkarmak demek. Bu kopyayı istediğiniz anda cihazınıza geri yükleyerek neyin yedeğini aldıysanız onlara tekrar kavuşabilirsiniz. Bu yüzden kritik zamanlarda yedekleme başlatmak önemli.

iPhone, iPad ve iPod Touch gibi cihazların hepsinin yedeği alınabiliyor ve hatta birbirlerine bu yedekleri yükleyebiliyorsunuz. Cihaz dosya formatını desteklediği sürece iPhone'daki bir dosyaya iPad üzerinden de erişebilirsiniz.

Apple kullanıcılarına birden fazla yedekleme imkanı sunuyor. Bunlar iCloud ve iTunes üzerinden yedek alma. Yedekleme sürecini başlatmadan önce hangi yedekleme yönteminin sizin için uygun olduğuna karar vermelisiniz. Bunun için de "iCloud’a Yedekleme ile iTunes’a Yedekleme Arasındaki Fark Nedir?" haberine bir göz atmanızda fayda var.

iCloud İle Nasıl Yedek Alınır?

1. Aygıtınızı bir Wi-Fi ağına bağlayın ve yedekleme işlemi bitinceye kadar WiFi ağından çıkmayın.

2. Ayarlar uygulamasını açtıktan sonra en üstte görünen adınızın üstüne tıklayın. Gelen menüden iCloud'u seçin.

iCloud İle Nasıl Yedek Alınır?

iCloud İle Nasıl Yedek Alınır?

3. iCloud Yedekleme'yi seçin. Gerisi otomatik olarak ilerleyecektir. İşlem bittikten sonra yine buraya gelip en son yedek aldığınız tarih ve saati kontrol edebilirsiniz.

iPhone Yedekleme

iPhone Yedekleme

 

iTunes ile Nasıl Yedek Alınır?

iTunes ile yedek almak aslında dosyalarınızı bilgisayarınıza kopyalamaya çok benzer. Bunun için bilgisayarınızda iTunes programının son sürümü bulunmalı. Bilgisayarınızda iTunes yüklü değilse en son sürümünü Apple'ın web sitesinden indirebilirsiniz.

Ardından iPhone, iPad veya iPod Touch için güncelleme işlemine başlayabilirsiniz.

1. iTunes programını açın ve cihazınızı kablosuyla birlikte bilgisayarınıza bağlayın.

2. Bu Bilgisayara Güvenilsin mi? uyarısını alıyorsanız ekrandaki adımları takip ederek yedekleme işlemine geçebilirsiniz ya da yedeklemekten vazgeçebilirsiniz.

3. Bu işlemlerin ardından iTunes programı üzerinde iPhone ya da diğer iOS cihazınızı göreceksiniz.

iTunes ile nasıl yedek alınır?

iTunes ile nasıl yedek alınır?

4. Ekranın sağında Şimdi Yedekle butonuna tıklayarak dosyalarınızı yedeklemeyi başlatabilirsiniz. Eğer cihazınızdaki sağlık gibi kritik verileri de yedeklemek istiyorsanız dosyalarınız şifreli olarak kaydedilir. Bunu açmak ya da geri yüklemek için sizden bir parola oluşturmanız istenir. Kolay hatırlayabileceğiniz bir parola oluşturduktan sonra Şimdi Yedekle butonuna tıklayın ve işlemin sona ermesini bekleyin.

5. Yedeklemenin başarılı olup olmadığı ya da hangi tarih ve saatte yedek aldığınızı kontrol etmek isterseniz cihazınızın göründüğü menünün en üstünde yer alan Özet kısmına girebilirsiniz. 

iTunes yedekleme

iTunes yedekleme

 

Yedekleme işleminizin bitmesini beklerken bu haftanın en çok beklenen filmlerinden biri olan Joker'in eleştirisini okuyabilir ya da en son döviz kurlarını kontrol edebilirsiniz.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS