iPhone'da Konum Nasıl Atılır?

iPhone'da Konum Nasıl Atılır? Beş yöntem.
iPhone'da Konum Nasıl Atılır?

iPhone kullanıcılarının en sık yaptıkları şeylerden biri de konum paylaşmak. Sabit bir konumu paylaşmakla birlikte hareket halindeyken de konum paylaşma ihtiyacı hisseden kullanıcılar bunun için birden fazla ekran olduğundan habersiz. iPhone'un kendi Mesajlar uygulaması da bunlardan biri.

Her ne kadar konum paylaşmak deyince herkesin aklına WhatsApp'tan konum atmak gelse de aslında bunun için farklı ekranlar ve uygulamalar da var. Konumunuzu bir arkadaşınızla paylaşmak için öncelikle konum servisini aktif etmelisiniz. Konum aktivasyon ayarlarında hangi uygulamaların konumunuza erişeceğini görüp, gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Herhangi birine herhangi bir uygulama üzerinden konum göndermek için Konum servislerini açmalısınız. Konum servisini sürekli açık tutmak zorunda değilsiniz. İşiniz bittiğinde kapatabilirsiniz.

iPhone'da Konum Servislerini Açma

iPhone'unuzun Ayarlar menüsünden Gizlilik sekmesine tıkladığınızda Konum Servisleri seçeneğine girin.

Konum Servisleri butonunu sağa çekerek ya da üstüne tıklayarak hizmeti devreye alabilirsiniz. Konum Servisleri'ni açtığınızda aşağıda konum hizmetini kullanan uygulamalar ve onlar için hangi ayarı kullandığınızı göreceksiniz.

Ayrıca Konumumu Paylaş menüsüne girerek Mesajlar uygulaması ve Arkadaşlarımı Bul uygulamaları için konum atma özelliğini aktif edebilirsiniz.

iPhone Mesajlar Uygulaması Üzerinden Konum Atma

Konum göndermek istediğiniz kişiyle yaptığınız mesajların içine girin. Ekranın üstünde görüştüğünüz kişinin ikonunu görebilirsiniz. Kişinin üstüne tıkladığınızda açılan menüden daire içindeki i ikonuna tıklayın.

Açılan menüden Şu Anki Konumumu Gönder veya Konumumu Paylaş seçeneklerinden birini seçerek konum gönderebilirsiniz.

Konumumu Paylaş ile Şu Anki Konumumu Paylaş arasındaki fark nedir derseniz; eğer konumunuzu belli bir süre boyunca paylaşacaksanız Konumumu Paylaş seçeneği ile ilerleyin. Konumunuzu tek seferlik gönderecekseniz o zaman da Şu Anki Konumumu Paylaş daha doğru bir seçenek olacaktır.

iPhone Rehberindeki Kişiler Üzerinden Konum Atma

Konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişiyi rehberden bulun ve detaylarına girin. Kişinin detaylarının alt kısmında Konumumu Paylaş seçeneğine tıkladığınızda; Bir Saat Paylaş, Gün Sonuna Dek Paylaş ve Süresiz Paylaş seçeneklerini sunan bir menü açılacak. İstediğiniz seçeneği işaretlediğinizde konum atmış olacaksınız.

iPhone'da Google Maps Üzerinden Konum Atma

Her ne kadar Apple'ın uygulaması olmasa da Google Maps üzerinden de konumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunun için önce Google Maps uygulamasını açın.

Ekranda konumunuzu gösteren mavi noktanın üstüne tıklayın. Eğer mavi noktayı görmüyorsanız ekranın sağ alt köşesindeki oka tıklayarak konumunuzu haritada gösterebilirsiniz.

Mavi noktanın üstüne tıkladığınızda açılan menünün en üstünde Konumuzu Paylaşın seçeneği görünecek. Buna tıkladığınızda yine ne kadar süreyle paylaşmak istediğinizi belirtmelisiniz. 1 Saat Boyunca seçeneğinin yanındaki + ve - ikonlarına tıklayarak sürey ayarlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek de Siz Kapatana Kadar.

Ardından Kullanıcı Seçin yazan yere tıklayıp konum atmak istediğiniz kişi veya kişileri seçmeniz gerekiyor. Konum atacağınız kişileri de seçtikten sonra ekranın sağ üst köşesindeki Paylaş yazısına tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Apple Harita Uygulaması Üzerinden Konum Atma

Harita uygulamasını açın.

Haritada konumunuzu gösteren mavi noktanın üstüne tıklayın. Yine aynı şekilde eğer mavi noktayı haritada göremiyorsanız ekranın sağ üstündeki mavi oka tıklayarak konumunuzu haritaya getirebilirsiniz.

Mavi noktaya tıkladıktan sonra açılan pencerede Konumumu İşaretle ve Konumumu Paylaş seçeneklerini göreceksiniz. Konumumu Paylaş seçeneğini işaretlediğinizde karşınıza uygulamaların bir listesi çıkacak. Hangi uygulama üstünden konum atacaksanız onu seçip, ilgili kişileri seçerek konum paylaşma işlemini tamamlayabilirsiniz.

WhatsApp Üzerinden Konum Atma

WhatsApp üzerinde kiminle konum paylaşacaksanız o kişiyle yaptığınız sohbeti açın.

Mesaj yazma satırının solunda yer alan + butonuna tıklayın.

Seçenekler arasında Konum görünecektir. Bunu işaretlediğinizde Mevcut Konumu Paylaş ve Şu Anki Konumu Gönder seçeneklerinden hangisi size uyuyorsa onu seçin. Mevcut Konumu Paylaş seçeneğini işaretlediğinizde karşınıza 1 Saat ve 8 Saat seçenekleri çıkacak. Bunlardan birini işaretleyip, mesaj satırının sağ tarafında yer alan Gönder tuşuna tıklayarak o kişiye konum atmayı tamamlamış olacaksınız.

Süre seçerek konum gönderme işleminde siz Konum servislerini kapatıncaya ya da süre dolana kadar konumunuz hareketli bir şekilde karşıdaki kişiyle paylaştırılacaktır.


iPhone'la İlgili En Popüler Haberler:

iPhone'da Konum Nasıl Atılır

iPhone'a Virüs Bulaşır mı? Virüs Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Katlanabilir iPhone Neye Benzeyecek?

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS