iPhone'a Virüs Bulaşır mı? Virüs Girdiği Nasıl Anlaşılır?

iPhone'a virüs bulaşır mı? Virüslü bir iPhone nasıl anlaşılır? Peki virüs nasıl temizlenir?
iPhone'a Virüs Bulaşır mı? Virüs Girdiği Nasıl Anlaşılır?

iPhone'lara virüs bulaşır mı? Apple'ın her türlü güvenlik önlemleri ile donattığı amiral gemisi sanıldığı kadar güvenli değil mi? Her ne kadar sıkça duyduğumuz bir şey olmasa da iPhone'lara da virüs bulaşabiliyor. Peki virüslü iPhone nasıl anlaşılır? Virüsü temizlemek için neler yapılabilir?

İnternet dünyasında olmaz diye bir şey yok. En sağlam diye reklamı yapılan ürünlerde bile bazen hayret edici açıklara rastlamak mümkün. Dünyanın en büyük şirketleri bile bazen müşterilerini şok edecek hatalar yapabiliyor. iPhone ve iPad'leriniz de istisna değil. Zira bilgisayar korsanları hiç durmadan bu cihazların açıklarını bulmak ve kullanıcılardan faydalanmak için çalışıyor.

iPhone'unuza virüs bulaşma ihtimali oldukça düşük. Araştırma şirketi Gartner'a göre Android bir cihaza virüs bulaşma ihtimali yüzde 0.05 ile 0.71 arasındayken, bu değer Apple ürünleri için çok daha düşük. Dolayısıyla iPhone kullanıcılarının endişe etmeleri gereken çok fazla şey yok.

Bununla birlikte iPhone'lara da virüs bulaşabildiği tespit edildi. Beklenenden farklı davranan, kendi kendine belli aktiviteleri gerçekleştiren iPhone'lara virüs bulaşması kuvvetle muhtemel. Apple'ın kendi web tarayıcısı Safari, çağırmadığınız sayfaları açıyorsa, izniniz olmadan mesaj atıyorsa ya da durduk yere App Store'a bağlanıyorsa gerekli önlemleri almanızda fayda var.

Virüslü iPhone Nasıl Anlaşılır?

Virüslerin bir özelliği arka planda kullanıcıdan izin almadan eylem yapabilmeleridir. Virüs bulaşmış bir iPhone da beklenenden farklı davranır. Bunlardan en çok bilinenleri yukarıda belirtilen hususların yanı sıra uygulamaların sık sık çakılması, telefonun ayarlarının kendiliğinden değişmesi ve butonların beklenenden farklı davranması gibi semptomlar yer almaktadır.

iPhone'lar da tehlike altında olabilir.

iPhone'lar da tehlike altında olabilir.

Telefonunuza yüklediğiniz herhangi bir uygulama virüse davetiye çıkarmış olabilir. Dolayısıyla virüsün ne zamani hangi uygulamalayla birlikte telefona sızmış olabileceğini iyi analiz etmek gerekiyor. Özellikle IFTTT (If This Then That) gibi akıllı telefonlardaki uygulamalarınızı ve eylemlerinizi senkronize etmenizi sağlayan otomasyon programlarına karşı dikkatli olunması tavsiye ediliyor.  

iPhone'dan Virüs Nasıl Temizlenir?

Virüslü bir telefonda en etkili ve yapılması gereken ilk şey telefonu kapatıp yeniden açmaktır. Bunu yapmadan önce de hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız bunun ayarlarından geçmişi temizlemekte fayda var. Bunu yapmak için telefonunuzun Ayarlar ekranından Safari'yi seçip Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil butonuna tıklayıp onay vermelisiniz. Başka bir tarayıcı kullanıyorsanız aynı şeyi onlarda da tekrarlayın.

Telefonunuzu açtığınızda aynı sorunlar devam ediyorsa henüz virüsten kurtulmamış olmanız kuvvetle muhtemel. Dolayısıyla App Store'a giderek uygulamalarınızı güncellemeniz tavsiye edilir. Virüs bir uygulama tarafından yanlışlıkla geldiyse ve firma bunu farketmişde hemen bir güvenlik güncellemesi yayınlayacaklardır. Güncellemeleri eksiksiz olarak yapın.

Uygulama güncellemelerinin ardından hala sıkıntılar devam ediyorsa iPhone'unuzu düzgün çalıştığı bir dönemde aldığınız yedekten geri yükleyin. Bunu yaparken dikkatli olmalısınız. Geri yükleme işlemleri esnasında telefonunuza yüklediğiniz son uygulamalar, fotoğraf ve videolar ve rehberdeki isimler silinecektir.

Yedekten geri döndürdüğünüz iPhone hala sıkıntılı çalışıyorsa telefonunuzu fabrika ayarlarına geri yükleyin. Ayarlar, Genel menüsünün en altında yer alan Sıfırla seçeneğine dokunarak fabrika ayarlarına geçebilirsiniz. Açılan menüden Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğine dokunduğunuzda telefonunuzdak her şeyi silmeyi kabul etmiş olacaksınız.

Önleyici Güvenlik Tavsiyeleri

Telefonunuzu her zaman güncel tutun. iOS güncellemelerini yaptığınızdan emin olun. Ayrıca telefonunuzu asla jailbreak denen yazılımını kırma işlerine emanet etmeyin. Bunlar güvenliğinizi büyük ölçüde tehlikeye atar. Son olarak da App Store haricinde uygulama yüklememeye özen gösterin. Apple, App Store'a yüklenen uygulamaları sıkı bir güvenlik testin geçirmektedir. Harici kaynaklardan yüklenen uygulamalar bu testlere tabi tutulmadığından iPhone'u riske atacaktır.


iPhone ve Android Telefonlarla ilgili en popüler haber:

iPhone mu yoksa Android mi satın almalı?

iPhone mu yoksa Android mi satın almalı?

iPhone mu Android mi? Hangi Telefonu Satın Almalı?


Güvenlik Konusundaki Şu Haberlere de Bir Göz Atın:

iPhone'a virüs bulaşır mı?

Popüler iPhone Uygulamalarında Güvenlik Skandalı

iPhone Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuz Dinlenebilir

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS