iOS mu Android mi? Hangi Telefonu Satın Almalı?

iPhone mu yoksa Android telefon mu almalı?

iOS mu yoksa Android mi sorusu özellikle cep telefonu alacak kişilerin gündemini meşgul ediyor. Her ikisinin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları olmasına rağmen çok tüketici bunları bilmiyor ve yanlış kararlar verebiliyor.

"iOS mu yoksa Android mi" farklı kişiler için farklı anlamlara gelebiliyor. Bazıları için sadece "iPhone mu almalıyım yoksa Samsung mu daha iyi" manasında sorulan bu sorunun aslında çok daha derin ve kritik bir düzeyde ele alınması gerekiyor. Bunun için farklı kriterleri bir arada değerlendirmekte fayda bulunuyor.

iOS mu yoksa Android mi?

iOS mu yoksa Android mi?

 

Android Daha Geniş Bir Ürün Yelpazesi Sunuyor

iOS işletim sistemi Apple'ın kendi ürünleri için geliştirdiği oldukça stabil bir işletim sistemi. Bunun yanında Android açık kaynak kodlar vasıtasıyla büyük bir topluluk tarafından geliştirilen ve arkasında Google gibi bir devin bulunduğu bir işletim sistemi. Dolayısıyla kararlılık gözüyle bakıldığında ortalama bir tüketici için her ikisi arasında çok bir fark bulunmuyor.

Bununla birlikte Android işletim sistemini kullanan cihaz sayısı iPhone ve iPad'lere göre kat kat fazla ve bu cihazlar genel itibarıyla iPhone'dan daha ucuz. Samsung'un yeni akıllı telefon modelleri her ne kadar cep yaksa da yine de iPhone'un yeni modellerine göre daha ucuz ve bununla birlikte her bütçeye hitap eden daha geniş bir seçenek listesi sunuyor.

Örneğin Samsung Galaxy Note9 Türkiye satış fiyatı 7499 lira iken iPhone XS 9899 liradan, iPhone XS Max ise 10799 liradan başlıyor.

Kazanan: Android

 

Güvenlik Konusunda iPhone Bir Tık Önde

Apple AppStore'a yüklenen uygulamaları sıkı bir denetimden geçiriyor. AppStore'a uygulama yükleebilmek için Apple geliştiricisi olmanız ve bir ücret ödemeniz gerekiyor ancak bu dolandırıcılık veya kötü niyetli işler peşinde koşan kişilerin ödemekten çekinmeyeceği bedeller. Ayrıca arkasında Apple gibi bir dev olması iPhone'ların risklerden tamamen arındırıldığı anlamına gelmiyor. Daha geçen hafta iPhone kullanıcılarının telefonlarının dinlenebildiği ortaya çıktı.


Bakınız: iPhone Kullanıcıları Dikkat! Telefonunuz Dinlenebilir.


Bununla birlikte Android açık kaynak kod politikası ve özgür geliştirme ortamı prensipleri gereği geliştiricilere daha esnek bir platform sunuyor. Bu da çoğu zaman Android cihazların tehlikelere daha açık olması ile sonuçlanabiliyor.


Bakınız: Sahte WhatsApp 1 Milyon Kez İndirildi!


Kazanan: iOS

 

Uygulama Zenginliği

Anroid'in daha esnek bir uygulama geliştirme platformu sunması her ne kadar belli riskleri beraberinde getirse de bunun faydaları da mevcut. Android Market'te farklı ihtiyaçlar için çok daha fazla sayıda mobil uygulama bulmak mümkün.

Android telefonların, kullanıcılara donanımdaki bazı özellikleri herhangi bir izin almadan kullandırabilmesi sebebiyle de geliştirilen uygulama sayısı daha fazla ama bunu bir önceki madde ile birlikte değerlendirmekte fayda var. Örneğin; bazı Android telefonlar İnternet bağlantı hızınızı uygulama geliştiricilerin görmesine ve buna bağlı olarak İnternet Hız Testi gibi uygulamaları geliştirmelerine imkan sağlıyor.

Bununla birlikte uygulamaların çok fazla sayıda olması her zaman avantaj değil. Ortalama tüketicilerin kullanımlarına bakıldığında her iki işletim sisteminde de popüler olan uygulamalar genellikle aynı ve sınırlı sayıda.

Bu haber tarihi itibarıyla bakıldığında:

Android Uygulama Sayısı: 3,5 milyon
iOS Uygulama Sayısı: 2,2 milyon

Ancak daha önce de belirttiğimiz üzere uygulama sayısının çok fazla olması çoğu tüketici için bir anlam ifade etmiyor.

Kazanan: Android

Harita ve Navigasyon Kaabiliyetleri

Harita ve navigasyon kaabiliyetleri açısından Apple her ne kadar iyi bir başlangıç yapamasa da kendini oldukça geliştirdi. Temel özellikle Android ve iOS haritalarda aynı. Her ikisi de haritaları çevrimdışı olarak kullandırıyor ve yön tarifini başarılı bir şekilde yapıyor.

Öte yandan Google Haritalar çok daha geniş kapsamlı ve kolay kullanımı ile öne çıkıyor. Google'ın veri tabanı ile de entegre olması sayesinde Google Maps üzerinde işaretli olan cazibe merkezleri ve adres sayısı çok daha fazla, ancak sırf harita seçeneğine bakarak iOS'tan vazgeçmeye de gerek yok, zira Google Maps iPhone'lara da yüklenebiliyor ancak Android cihazlarda Google Maps varsayılan olarak kullanılıyor.

Kazanan: Android

 

Batarya (Pil) Ömrü

Akıllı telefon kullanıcıları için en kritik hususlardan biri de batarya ömrü. Bataryanın büyük bir kısmını GPS ve mobil uygulamalar hızlı bir şekilde tüketiyor. Her iki işletim sisteminde de batarya sorunu var.

iOS pil ömrünü artırmak için uygulamaların çektiği gücü sıkıştırmayı tercih etse de Android dünyasında aynı işi adha iyi batarya performansı ile götüren çok daha fazla seçenek var ve bataryanın nasıl kullanılacağına dair kişiselleştirme seçenekleri çok daha geniş.

Kazanan: Android

 

Güncellemeler

Apple, iOS işletim sistemini güncellemek için çok daha tutarlı bir takvim izliyor. Apple'ın Geliştirici İnternet sitesine bakıldığında son güncellemelerin cihazların yaklaşık yüzde 80'inde koştuğu görülüyor.

 • iOS 12: %78
 • iOS 11: %17
 • Daha önceki versiyonlar: %5

Android dünyasında ise işler birazcık karışık. Şu anda kullanımda olan Android telefonların kaç tanesinde Android 9.0 Pie kullanıldığı bilinmiyor. Android Geliştirici Sitesi'ne bakıldığında akıllı telefon kullanıcılarının sadece küçük bir kısmı son versiyonu kullanıyor. Eğer güncellemeler ve güvenlik konusunda stabil bir işletim sistemi istiyorsanız Google, Samsung gibi markaların telefonlarını kullanmanız gerekiyor. Ucuz olduğu için tercih edilen diğer Android telefonların yayınlanmış ve istatistiği doğru bir şekilde takip edilen bir güncelleme takvimini bulmak çok zor.

 • Android 8.1 Oreo: %7.5
 • Android 8.0 Oreo: %14
 • Android 7.1 Nougat: %10.1
 • Android 7.0 Nougat: %18.1
 • Android 6.0 Marshmallow: %21.3
 • Android 5.1 Lollipop: %14.4
 • Android 5.0 Lollipop: %3.5
 • Android 4.4 KitKat: %7.6
 • Eski Versiyonlar: %3.5

Kazanan: iOS

 

Peki Hangi Telefonu Tercih Etmeli? iOS mu Android mi?

Her iki işletim sisteminin de kendince belli riskleri var. Dolayısıyla tamamen risksiz bir telefon ya da işletim sistemi önermek pek mümkün değil. Bu sorunun cevabı kişinin ihtiyacında gizli. Telefonunuzu ne tür ihtiyaçlar için kullandığınızı net bir şekilde belirlemelisiniz.

Eğer sadece telefon ve mesajlaşmak için telefon alacaksanız Android işletim sistemli bir modele yatırım yapmak daha akıllı bir karar, ancak telefonunuza indirdiğiniz uygulamaların geliştirici lisanslarını kontrol etmek şartıyla.

iPhone mu yoksa Android kullanan telefonları mı satın almalı?

iPhone mu yoksa Android kullanan telefonları mı satın almalı?

Yukarıdaki tabloya bakıldığında Android 18 parametrenin 11'inden geçer not almakla birlikte iPhone'lar da akıllı telefonların en önemli kriterlerinde daha başarılı görünüyor. Dolayısıyla kişinin bu tabloya bakarak kendi ihtiyacına göre karar vermesi lazım. Mobil uygulamalarda fazlaca zaman geçiren ve oyun oynayan biriyseniz büyük ekranlı bir Samsung veya iPhone işinizi kolaylaştırmakla birlikte fiyatı diğer modellere göre daha yüksek olacaktır. Son çıkan modelleri almaktansa birkaç önceki seriden de telefon alabilirsiniz. Son çıkan modellere bakıldığında genellikle kameralarda iyileştirmelerin yapıldığını görmek mümkün. Profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz kullanmayacağınız bir sürü yeni özelliğe para yatırmaktansa ihtiyacınızı çözen daha hesaplı modelleri tercih edebilirsiniz.

Yukarıda söz edilen ve özel geçilen tablodaki hususlarla birlikte değerlendirildiğinde Android daha fazla saıda kategoride kazanan görünüyor ancak iOS bazı en önemli kategorilerde öne çıkıyor. Apple donanım ve yazılım konusunda daha fazla kontrol sahibi gibi görünmekle birlikte bu onu tarihinin en önemli güvenlik açığından kurtarmaya yetmedi. Yine de iOS cihazlar arasında daha tutarlı bir tecrübe sunuyor.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS