Instagram "Like" Sayacını Kaldırıyor mu?

Instagram Like sayacını opsiyonel yapıyor.
Instagram "Like" Sayacını Kaldırıyor mu?

Instagram'da bir görselin değeri aldığı beğeni sayısıyla ölçülüyor. Hashtag kullanılarak kamuya açık bir şekilde paylaşılan fotoğraf veya videolar eğer yeterince ilgi görürse viral bir şekilde milyonlarca kişiye ulaşabiliyor. Bununla birlikte eğer bir fotoğraf ya da selfie hiç beğeni almazsa kişinin özgüvenini zedeleyebiliyor. Instagram yetkilileri bu duruma el atmak üzere yeni bir özelliği test ediyor.

Instagram bu günlerde yeni bir özelliğini test ediyor. Buna göre kullanıcılar paylaşımlarının kaç kişi tarafından beğenildiği sayacını gizleyebiliyor. Özellik şu anda İrlanda, İtalya, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda'da kullanılıyor. Bu ülkelerde yaşayan Instagram kullanıcılarının beğeni sayacı kapatılmış durumda. Kişi eğer bunu açmak isterse ayarlardan paylaşımlarının kaç like aldığını açabiliyor.

Yeni özellik Instagram'ın kendi uygulaması ile birlikte uygulamaya dışarıdan verilen linklerde de geçerli olacak. Instagram tarafından yapılan açıklamada paylaşımların kaç beğeni aldığından ziyade, içeriğin kendisine odaklanılmasını istiyoruz dendi.

Instagram'ın yeni like politikası şaşkınlığa sebep oldu. Zira kullanıcılar beğenilmek ve beğenilme sayıları ile bir anlamda hava atmak için sosyal medyayı çok kullanıyor, ancak Instagram yetkililerinin farklı bir teorisi var. Yemek ve mayo fotoğrafları gibi beğenilme garantisi olan içerikler Instagram'ın belli bir kesimini oluşturuyor. Diğer tarafta sırf çok beğenilmediği endişesiyle daha az fotoğraf paylaşan kişiler mevcut. Bunları teşvik etmek ve insanların daha fazla görsel paylaşmalarını sağlamak için beğeni sayacını opsiyonel yapmak en mantıklı çözüm görünüyor.

Instagram, Facebook ve Snapchat gibi sosyal medya platformları kullanıcıların daha fazla uygulamada kalmasını sağlamak ve daha fazla etkileşime girmeleri kolaylaştırmak için her geçen gün yeni teknikler deniyor. Like sayacını opsiyonel yapmak bugüne kadar bu konseptte yapılan en radikal değişikliklerden biri. Bu sebeple ilk başta belli ülkelerde test edildikten sonra hem teknik hatalar ayıklanıyor hem de kullanıcı tepkileri ölçülüyor. Like sayacını sakla veya aç özelliği henüz ülkemizde devreye alınmadı.

Yeni özellik sizin Instagram kullanımınızı nasıl etkiler? 


Dünya çapında binlerce sanal para olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan en popüler olanların fiyatlarını görmek ve sanal para piyasasının rakamları arasında şaşırmak için Sanal Para Fiyatları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS