iCloud’a Yedekleme ile iTunes’a Yedekleme Arasındaki Fark Nedir?

iCloud'a yedeklemek mi daha avantajlı yoksa iTunes mu?
iCloud’a Yedekleme ile iTunes’a Yedekleme Arasındaki Fark Nedir?

iPhone, iPad ve iPod Touch için yedekleme hayat kurtarabilir. Cihazın başına bir şey geldiğinde, çalındığında ya da bozulduğunda içindeki fotoğraflar, mesajlar ve hatta fotoğraflarınızı kurtarabilirsiniz. Yedekleme servisi bunun için var ama iPhone ve iPad kullanıcılarının sıklıkla duyduğu iCloud’a yedekleme ile iTunes’a yedekleme arasındaki fark ne? Hangisi kullanıcı için daha avantajlı? iTunes’a yedeklenen veriler aynı zamanda iCloud’a da yedeklenmiş olmuyor mu?

iOS işletim sistemine sahip herhangi bir cihazı yedeklemek mümkün. İçindeki tüm bilgilerinizi kopyalayıp, başka bir cihaza rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey yedekleme servisinin nasıl çalıştığını anlamak. İlk iş iPhone’unuzu yedeklemek için iCloud mu yoksa iTunes yönteminin mi size daha uygun olduğunu belirlemek.

iCloud’a Yedeklemek Nedir?

iPhone veya iPad’inizin içindeki tüm dosyaları ve hatta rehberinizdeki kişileri her yerden ulaşabilecek şekilde uzaktaki bir sunucuya saklayabilirsiniz. Bunun adına iCloud deniyor, yani Apple’ın sizin için bulut mimarisinde ayırdığı saklama alanı. iCloud 2 TB’a kadar saklama alanı sağlıyor ancak bunun sadece ilk 5 GB’ı ücretsiz ve bu alan çok hızlı bir şekilde doluyor. Geri kalan saklama alanını kullanabilmek için para ödemek zorundasınız.


Trend Haber: iPhone Neden Pahalı?


iCloud’a kaydettiğiniz dosyalarınız güvenli bir şekilde şifrelenir. Burada dikkatli olmakta fayda var, daha dün Twitter CEO’su Jack Dorsey’in hesabını hacklediler. İnternet dünyasında yüzde yüz güvenlik diye bir şey yok maalesef.

iCloud’a kaydettiğiniz yedek dosyalarınıza WiFi bağlantısı olan her yerden erişmeniz mümkün. Burada WiFi kullanmanız özellikle tavsiye edilir, zira dosya boyutları GB düzeyinde olduğunda internet kotanızı çok hızlı bir şekilde yiyebilirsiniz.

iTunes’a Yedeklemek Nedir?

Dosyalarınızı Apple’In sizin için ayırdığı bir snucuya yedeklemektense kendi bilgisayarınızda saklamak isterseniz iTunes tam size göre. Bilgisayarınızda yeterince alan olduğu sürece istediğiniz kadar yedek alabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Bununla birlikte iTunes’a yedeklediğiniz dosyalara uzaktan erişmeniz söz konusu değil. En azından ortalama bir kullanıcı için bu çok zor bir işlem.

iTunes’a yedek alırken şifreli olarak işlem yapabilirsiniz. Bunu ayarlardan açmanız gerekiyor.

Sonuçta olarak iCloud uzaktaki bir sunucuda yedek almak anlamına gelirken, iTunes bilgisayarınıza indireceğiniz iTunes programı üzerinden kendi hard diskinize yedek almanızı sağlıyor.


DİĞER POPÜLER KONULAR

 

iPhone'da Konum Nasıl Atılır?

iPhone'a Virüs Bulaşır mı? Virüs Girdiği Nasıl Anlaşılır?

Katlanabilir iPhone Neye Benzeyecek?
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS